Steam przegra walkę z nowym sklepem firmy Epic. Wiemy już nawet, jak zamierza tego dokonać.

Valve czy Epic? Która firma za pięć, dziesięć lat będzie znana z tego, że stworzyła najpopularniejszy sklep cyfrowy? Szef Epic Games jest oczywiście przekonany, że to jego produkt odniesie sukces. W ostatnim wywiadzie w magazynie MCVUK zdradził on swoje dokładne plany oraz otwarcie przedstawił wizję przyszłości gier wideo na PC. Oto jaka będzie przyszłość.

Czytaj też: Naukowcy z Oksfordu są pewni – gry wideo nie powodują agresji wśród graczy

Zdaniem Tima Sweeney’a – kolejne pięć do dziesięciu lat, odmieni naszą branżę. Tutaj musza się z tym Panem zgodzić. Gdybym miał powiedzieć, co zdarzy się za kilka lat, to na pewno mógłbym powiedzieć, że kolejna generacja konsol nie minie nam w cieniu tego samego. Abonamenty, streaming, nowe modele biznesowe. To wszystko się zmieni i wkrótce będziemy grali tak samo, ale płacili zupełnie inaczej.

Tim Sweeney uważa, że model sprzedaży pudełkowej już praktycznie leży. Ponadto zwrócił on uwagę, że największe szanse na sukces mają teraz gry indie oraz takie o dużych budżetach, które szybko będą potrafiły dostosowywać się do środowiska. Jako przykład podany jest tutaj oczywiście Fortnite oraz… największy konkurent Epic Games – gra Respawn Entertainment, Apex Legends. Wszystkie dawne decyzje, które można było w przeszłości łatwo podjąć, teraz trzeba przemyśleć jeszcze raz. I szybko określić kierunek gry.

Główny udziałowiec Epic Games uważa również, że to Epic Games Store jest przyszłością branży. Opracowano go bowiem, właśnie z myślą o przyszłości. To sklep, w którym każdy deweloper powinien chcieć umieścić swoją produkcję. Póki co jednak, sklepik Epic ma mnóstwo zwolenników i tyle samo antyfanów. Jedni cieszą się z niższych cen, a drudzy zwracają uwagę na mniej funkcji i robienie z gier PC produkcji ekskluzywnych.

Jak na takie oskarżenia reaguje Sweeney? Z zimną krwią odpowiada wprost – tak trzeba robić. Nie ma bowiem innego sposobu na pokonanie takiego giganta jak Steam, niż tylko podbieranie gier, dodawanie kolejnych funkcji, oferowanie lepszych cen i dzielenie się zyskami z korzyścią dla twórców wirtualnych przygód.

Co ciekawe, Epic Games Store nie chce stać się kolejnym Steamem czy AppStore świata mobilnego. Sklep ma inną wizję, która według twórców jest przyszłością. Sklep Epica ma skupiać się na bliższym kontakcie z twórcami gier oraz influencerami. Stąd właśnie możliwość wspierania swoich ulubionych twórców poprzez wpisywanie krótkich kodów przy zakupie gry.

Pomysł na taki sklep zrodził się już w głowach pracowników Epic Games Store już bardzo dawno temu. Prace powoli były popychane do przodu, jednak brakowało pieniędzy na szybszy rozwój. Niesamowity sukces Fortnite’a sprawił, że na studio spadła góra pieniędzy i dzięki temu, Epic Games Store mógł rozpocząć swój podbój rynku.

Czytaj też: Teraz to Apex Legends króluje na Twitchu

Źródło: wccftech.com

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej