Reklama
aplikuj.pl

Wiosenna równonoc uchwycona na zdjęciu satelitarnym

Dwa razy w roku, w marcu i wrześniu, ma miejsce równonoc. Wtedy też ilość światła dziennego i ciemności jest prawie równa na wszystkich szerokościach geograficznych. 

Dlaczego równonoce nie występują częściej? Odpowiedź ma związek z nachyleniem Ziemi. Ponieważ planeta jest nachylona o 23,5 stopnia, światło dzienne jest zwykle nierównomiernie rozłożone na całej jej powierzchni. W zależności od tego, gdzie Ziemia znajduje się na orbicie wokół Słońca, zarówno półkula północna, jak i półkula południowa będą miały dłuższe dni lub noce.

Czytaj też: Zdjęcia satelitarne pokazują ogrom zniszczeń wywołanych przez cyklon Idai

Alex Young, podsumował to zjawisko słowami, że dwa razy w roku nachylenie jest prostopadłe do Słońca, co oznacza, że ​​Ziemia jest równomiernie oświetlona na północnej i południowej półkuli. Innymi słowy, podczas równonocy Słońce jest bezpośrednio nad równikiem. W zeszłym tygodniu równonoc miała w środę (20 marca), co stanowiło pierwszy astronomiczny dzień wiosny na półkuli północnej. Powyższy obraz został jednak uchwycony kilka godzin wcześniej przez satelitę GOES EAST.

GOES, znane również jako Geostationary Operational Environmental Satellite System, to sieć satelitów obserwujących Ziemię i obsługiwanych przez NOAA. Urządzenia te zbierają informacje na temat prognozowania pogody, śledzenia potężnych burz i oraz prowadzenia badań meteorologicznych.

[Źródło: livescience.com; grafika: NOAA]

Czytaj też: Na zdjęciach satelitarnych widać dawne marsjańskie rzeki