WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zdjęcia satelitarne pokazują ogrom zniszczeń wywołanych przez cyklon Idai

Potężny cyklon, który uderzył w południową Afrykę, pozostawił po sobie rozległe powodzie, które na zdjęciach satelitarnych wyglądały niczym oceany śródlądowe. 

Sentinel-1, misja satelitarna, która jest częścią programu obserwacji Ziemi zrobiła zdjęcia 19 marca. Materiały pokazują, jak daleko woda wdarła się w okolice miasta Beira na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego w Mozambiku. Cyklon Idai może okazać się „jedną z najgorszych katastrof związanych z pogodą” na półkuli południowej, powiedziała Clare Nullis.

Czytaj też: Naukowcy chcą naprowadzać teleskopy kosmiczne przy pomocy satelitów

W Mozambiku co najmniej 1000 osób zginęło, a według ONZ dziesiątki tysięcy straciło domy, po tym jak cyklon uderzył 14 marca, przynosząc obfite opady deszczu, sztormy i silne wiatry osiągające nawet 170 km / h.  Malawi i Zimbabwe również ucierpiały, ponieważ Idai kontynuował podróż na zachód w postaci burzy tropikalnej. Zniszczone linie komunikacyjne i drogi powodują, że działania ratunkowe są powolne i wiele osób pozostaje odciętych od pomocy.

Zadaniem Sentinel-1 jest częściowo mapowanie zalanych obszarów – takich jak niedawne powodzie na Środkowym Zachodzie – aby pomóc w działaniach pomocowych w takich sytuacjach. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej obrazy uzyskane przed i po burzy dostarczają natychmiastowych informacji ratownikom na temat zasięgu powodzi oraz lokalizacji dotkniętych klęską obszarów. W przyszłości dane satelitarne mogą być również wykorzystane do oceny szkód środowiskowych i majątkowych.

[Źródło: livescience.com; grafika: ESA]

Czytaj też: Na zdjęciach satelitarnych widać dawne marsjańskie rzeki