Reklama
aplikuj.pl

Zmysł dotyku można zwirtualizować. Rozmówców dotkniecie nawet z drugiego końca świata

Naukowcy z City University of Hong Kong kierowali projektem, którego celem było stworzenie przenośnego systemu renderowania dotyku. Z jego użyciem można odtwarzać dotyk z wysoką rozdzielczością przestrzenną i szybkością reakcji.

Możemy usłyszeć i zobaczyć nasze rodziny na dużą odległość za pośrednictwem telefonów i kamer, ale nadal nie możemy ich poczuć ani przytulić. Jesteśmy fizycznie odizolowani przez przestrzeń i czas, zwłaszcza podczas długotrwałej pandemii. Chociaż nastąpił ogromny postęp w rozwoju czujników, które cyfrowo rejestrują aspekty dotyku o wysokiej rozdzielczości i czułości, nadal brakuje nam systemu, który może skutecznie zwirtualizować zmysł dotyku, który może rejestrować i odtwarzać wrażenia dotykowe w przestrzeni i czasie.

wyjaśnia Yang Zhengbao

Czytaj też: Naukowcy stworzą wirtualny układ odpornościowy. Posłuży do badania nowych leków

Z tego względu Zhengbao i reszta zespołu postanowili opracować nowatorski system renderowania elektrotaktycznego do wyświetlania różnych wrażeń dotykowych z wysoką rozdzielczością przestrzenną i szybkością reakcji. Tego typu stymulatory wykorzystują elektrody umieszczane na skórze i przepuszczające przez skórę ładunki. Większość z nich opiera się jednak na impulsach prądu stałego o wysokim napięciu, co może być groźne dla organizmu. Niezadowalająca była również rozdzielczość renderowania.

Urządzenie opisane na łamach Science Advances jest cienkie i elastyczne, a także może być łatwo zintegrowane z opuszkiem palca. Za jego sprawą można odwzorować nacisk, wibracje i chropowatość tekstury z wysoką wiernością. Zamiast stosowania impulsów prądu stałego naukowcy postanowili użyć stymulacji zmiennej o wysokiej częstotliwości i obniżyć napięcie robocze poniżej 30 V, co poprawiło bezpieczeństwo.

Co istotne, możliwe jest również odtwarzanie wrażeń dotykowych nie tylko w obrębie elektrod, ale również między nimi. W ten sposób możliwe było ponad trzykrotne zwiększenie rozdzielczości przestrzennej stymulatorów. W praktyce oznacza to, iż osoba korzystająca z urządzenia odczuwa bardziej realistyczne wrażenia dotykowe.

Czytaj też: 8-bitowy procesor w Minecraft powstawał 7 miesięcy i napędza wirtualny komputer z grami

Postępy w tym zakresie mogą pomóc na przykład osobom niewidomym, ułatwiając im czytanie i pisanie bez konieczności poznawania alfabetu Braille’a. Nowy system sprawdzi się również we wszelkiego rodzaju wirtualnych aktywnościach. Metoda jest tak dokładna, że użytkownik może wirtualnie wyczuć teksturę ubrań w wirtualnym sklepie odzieżowym czy poczuć na opuszkach palców, gdy jest lizany przez kota w wirtualnej rzeczywistości bądź sam głaska zwierzę.