Reklama
aplikuj.pl

8-bitowy procesor w Minecraft powstawał 7 miesięcy i napędza wirtualny komputer z grami

8-bitowy procesor w Minecraft,

Czy robiąc swój „pierwszy domek z dirta” przed laty, spodziewaliście się, że tak ogromna potęga drzemie w redstone i związanych z tym czerwonym pyłem blokami? W tej niepozornej grze zaprojektowano, stworzono i następnie przetestowano 8-bitowy procesor CHUNGUS 2.

CHUNGUS 2, to 8-bitowy procesor w Minecraft

Stworzenie komputera w grze, która powstała po to, aby bawić się w budowlanym i przygodowym sandboxie, to wyczyn sam w sobie. Wprawdzie komputery w Minecrafcie powstają już od dłuższego czasu, ale niejaki Sammyuri poszedł krok dalej i opracował 8-bitowy procesor wewnątrz gry wideo, który pozwala grać w gry pokroju Tetrisa, Snake’a, a nawet dokonać obliczeń na kalkulatorze graficznym. Wiecie – niczym minigierki w tradycyjnych grach.

Czytaj też: Splinter Cell Remake zapowiedziany, ale podobno nie ma się z czego cieszyć

Co ciekawe, te gry i aplikacja również wymaga „klockowej implementacji” w Minecrafcie, przez co łączy się w tym wirtualnym świecie, jak kartridż z konsolą. Zbudowanie procesora o nazwie Chungus 2 (Computation Humongous Unconventional Number and Graphics Unit) zajęło siedem miesięcy. Jako ciekawostkę warto też wspomnieć, że wedle wyliczeń serwisu Futurism, jego przełożenie na rzeczywisty świat zajęłoby tyle, co 20-piętrowy budynek.

Czytaj też: Gracie w Kroniki Myrtany? Poświęćcie 5 minut i poprawcie grafikę gry

Chociaż na nagraniu powyżej owoc prac imponuje, to te programy zostały przyspieszone od stu do kilku tysięcy razy, aby uczynić je grywalnymi/oglądalnymi w czasie rzeczywistym. Obsługujący wirtualny komputer 8-bitowy procesor z dostępem do 256 bajtów pamięci RAM oraz ekranem o wymiarach 32×32 jest bowiem taktowany zegarem 1 Hz, czyli wykonuje jeden takt na każdą sekundę, a obecnie zegary CPU idą w kilka GHz. Kontrola odbywa się poprzez sterowanie postacią na klockach.