Reklama
aplikuj.pl

Wirtualny model danio pręgowatego może zastąpić żywe ryby w wielu badaniach

W wielu laboratoriach danio pręgowaty zastępuje szczury jako modelowe zwierzę do badań in vivio. Ryba ta ma znakomite podobieństwo genetyczne w stosunku do ludzi stąd ten trend. Jednakże owe zwierzęta jest dosyć ciężko hodować. Dlatego też naukowcy z NYU Tandon School of Engineering zdecydowali się na stworzenie dla nich wirtualnej alternatywy.

Projekt zaczął się w 2015 roku, początkowo tylko w formie 2D. W aktualnej formie jest on znacznie bardziej zaawansowany. Posiada on modulację prędkości, interakcje z  ścianami i znacznie lepszy model pływania ryby. Aby sprawdzić czy to działa naukowcy zbadali sposób poruszania się i prędkość danio w kilku zbiornikach wodnych. Okazało się, że wielkość zbiornika ma wpływ na prędkość ryby. Aby dojść do takiego wniosku w normalnych badaniach należało by wykorzystać tysiące zwierząt, a to dopiero początek możliwości.

Oczywiście program nigdy nie zastąpi żywego zwierzęcia jednakże może on znacznie zmniejszyć ilość wykorzystywanych danio w badaniach. Naukowcy uważają, że ich model świetnie sprawdzi się w badaniach neurobehawioralnych do zrozumienia mózgu. Projekt będzie dalej rozwijany, badacze chcą dodać inne czynniki np. społecznościowe do swojego modelu. Film z działania programu możecie obejrzeć pod tym linkiem.

Źródło: https://www.engadget.com