WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten wirus może tworzyć białka w zaledwie kilka dni

Ewolucja to jedna z najbardziej imponujących sił natury. Wykorzystując ją i odpowiednio nią kierując naukowcy są w stanie zaprogramować mikroorganizmy w celu tworzenia odpowiednich leków czy materiałów.

Nowy system nazwano VEGAS. Opiera się on na wirusie Sindbis, którego charakteryzuje zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się i mutacji. Naukowcy dostroili środowisko do warunków, w których wirus może rozwijać tylko pożądane geny.

Czytaj też: W jaki sposób mózg pamięta dokąd idziecie?

Naukowcy rozpoczęli od skoncentrowania się na białku transaktywatorem tetracyklinowym (tTA). UDało im się stworzyć nową wersję tTA, które posiada 22 mutacje i pozwala na pracowanie nawet przy dużych poziomach doksycykliny. Co najlepsze, tTa powstało w zaledwie siedem dni.

W następnym eksperymencie badacze wykorzystali system do stworzenia słabo zbadanego receptora komórkowego o nazwie MRGPRX2. Wyewoluowali oni go tak, aby ten zawsze był aktywny. Pozwoliło to na rozwijanie nanociał, które mogą być ukierunkowane na tego typu receptory co może doprowadzić do powstania całkowicie nowych terapii. Naukowcy chcą teraz wykorzystać swoją technikę do stworzenia nowych leków.

Czytaj też: Wiemy czy promieniowanie kosmiczne powoduje raka u astronautów

Źródło: Newatlas