WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wirus przekształci Twoje słuchawki w mikrofon

Czasami naukowcy wpadną na takie pomysły, które idealnie mogłyby posłużyć za niepozorne narzędzie do szpiegowania. Tym razem badacze z Ben Gurion University (Izrael) pokazali, że da się przekształcić słuchawki w mikrofon i wykorzystać je do szpiegowania za pomocą złośliwego oprogramowania. Projekt polega na pokazaniu w jaki sposób haker może przejąć dowolny komputer i przekształcić go w urządzenie nasłuchowe tylko i wyłącznie z wykorzystaniem odpowiednich programów.

Luka, która została wykorzystana w badaniu, dotyczy układów firmy Realtek. jest to o tyle niebezpieczne, że występują one praktycznie wszędzie w płytach głównych – od tych low endowych, przez laptopy a kończąc na najdroższych konstrukcjach. Odpowiednie oprogramowanie może zmienić przeznaczenie słuchawek poprzez konwertowanie wibracji w powietrzu w sygnały elektromagnetyczne. Następnie wyjście słuchawek jest zmieniane programowo na wejście i mamy gotowe urządzenie nasłuchujące.

Naukowcy przetestowali to rozwiązanie i udało im się nagrać dźwięk z odległości ok. 6 metrów. Tego typu rozwiązania są przerażające, niektóre osoby oprócz zaklejania kamer powinni także fizycznie wyłączać głośniki.

Źródło: http://www.eteknix.com/