Reklama
aplikuj.pl

Wirus stworzony przez terrorystów to realne zagrożenie. Futurystka przed nim ostrzega

Amy Webb, założycielka Future Today Institute, twierdzi, że terroryści mogą wykorzystać zaprojektowane w laboratorium wirusy do realizacji swoich planów.

Należy mieć na uwadze, że Webb wydała niedawno swoją nową książkę, zatytułowaną The Genesis Machine. Trzeba więc traktować jej słowa z pewnym dystansem, ponieważ jak wielu autorów może ona robić celowy rozgłos, aby wypromować swoje dzieło. Z drugiej strony, nie powinniśmy bagatelizować zagrożenia, które z pewnością jest realne.

Czytaj też: Wirus Ebola się nie ukryje. Naukowcy namierzą go korzystając z nanociał

Na przykład Webb przypomina historię z 2011 roku, kiedy to wirusolog Ron Fouchier z Erasmus Medical Center zmienił DNA wirusa ptasiej grypy H5N1 tak, by stał się on zdolny do przenoszenia się z ptaka na człowieka i z człowieka na człowieka. Prowadzone przez naukowca badania były finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych. Tamtejsza National Science Advisory Board for Biosecurity zaapelowała jednak o utajnienie części szczegółów dotyczących działań Fouchiera, tak, aby osoby postronne nie mogły skorzystać z jego osiągnięć.

Rośnie zagrożenie wirusami i innymi patogenami wykorzystywanymi w formie broni biologicznej

Z kolei w 2017 roku pojawiły się nowe wytyczne dotyczące sposobów finansowania i prowadzenia badań polegających na modyfikacjach genetycznych mikroorganizmów w celu poszerzenia ich funkcji biologicznych. To jedynie podgrzało atmosferę wokół biologicznego wyścigu zbrojeń, jaki obecnie bez wątpienia trwa na całym świecie. W 2020 roku eksperci ostrzegli przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony biologii syntetycznej. Ich zdaniem modyfikowane patogeny mogą zostać wykorzystane w formie broni biologicznej.

Czytaj też: Wirusy celowo wprowadzone do rany. Tak lekarze rozprawili się z superbakteriami

Jeśli celowo próbujesz stworzyć patogen, który jest zabójczy, łatwo się rozprzestrzenia i wobec którego nie istnieją odpowiednie środki zdrowia publicznego, to wtedy ta rzecz, którą tworzysz, należy do najbardziej niebezpiecznych na całej planecie.

Piers Millett, Future of Humanity Institute