Reklama
aplikuj.pl

U świń wykryto wirusa, który może być równie niebezpieczny co koronawirus

pandemia

Jeśli wciąż trwająca pandemia koronawirusa nie jest dla całego świata wystarczającym zmartwieniem, to pojawił się kolejny ku temu powód. Chińscy naukowcy wykryli bowiem u świń nowszy szczep wirusa grypy, który z łatwością może przeskoczyć na ludzi.

Na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences ukazał się artykuł poświęcony tej kwestii. Wynika z niego, że przeanalizowany niedawno szczep grypy ma wszystkie cechy, które mogłyby uczynić go wysoce zakaźnym dla ludzi.

I choć wirus A/H1N1pdm09, który wywoływał tzw. świńską grypę okazał się mniej śmiertelny, niż pierwotnie sądzono, to nadal powodował wiele zgonów na całym świecie. Nowy szczep, zwany G4 EA H1N, może namnażać się w komórkach wyściełających drogi oddechowe. Ludzie pracujący w chińskich rzeźniach padali ofiarami tego wirusa w latach 2011-2019. Dodatkowy problem stanowi fakt, iż nie ma oficjalnej szczepionki, która mogłaby chronić przed opisywanym patogenem.

Czytaj też: Czy maski zatrzymują koronawirusa? Ta wizualizacja stanowi odpowiedź

Światowa Organizacja Zdrowia przyznała, że wirus związany ze świńską grypą występuje u populacji świń w Azji i może prowadzić do zakażeń ludzi. Przedstawiciele WHO przyglądają się rozwojowi sytuacji, dlatego pozostaje nam wierzyć, iż tym razem nie dopuszczą do sytuacji przypominającej tę związaną z pandemią SARS-CoV-2.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News