Reklama
aplikuj.pl

Wirusy mogą przejmować ludzkie DNA i tworzyć nowe patogeny

pandemia

Okazuje się, że wiele wirusów, w tym te odpowiedzialne za grypę, jest w stanie „ukraść” fragmenty DNA swoich nosicieli, aby rozwinąć własne genomy. Wyniki badania w tej sprawie ukazały się na łamach Cell.

Zespół wirusologów przeanalizował dużą grupę wirusów znanych jako sNSV, która obejmuje szeroko rozpowszechnione i groźne dla ludzi, zwierząt czy roślin patogeny. Badania wykazały, że przejmując sygnały genetyczne od swoich żywicieli, wirusy mogą wytwarzać mnóstwo wcześniej niewykrytych białek. Autorzy badania określili je mianem UFO i są one kodowane poprzez łączenie sekwencji żywiciela i wirusa.

Wirusy nie mogą tworzyć własnych białek, więc muszą dostarczyć odpowiednich instrukcji do obszarów u nosiciela, które odpowiadają za ich powstawanie. W efekcie wirusy tworzą swego rodzaju hybrydowe komunikaty, prowadzące do powstawania sprzyjającym wirusom białek.

Co więcej, naukowcy udowodnili, że te nowe geny podlegają ekspresji napędzanej przez wirusy grypy i potencjalnie ogromną liczbę innych wirusów. Produkt tych hybrydowych genów może być widoczny dla układu odpornościowego i może wpływać na wirulencję. Konieczne będą jednak dalsze badania, które wskażą konsekwencje powstawania tych hybryd i ich wpłw na epidemie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News