Reklama
aplikuj.pl

Od kiedy psy zaprzęgowe towarzyszą ludziom? Nowe badanie podważa dotychczasowe

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze udowodnili, że przodkowie współczesnych psów zaprzęgowych koegzystowali z ludźmi od ponad 9 500 lat.

W badaniu opublikowanym na łamach SCIENCE jego autorzy przekonują, że pies zaprzęgowy jest starszy ewolucyjnie niż sądzono. Co więcej przystosował się do warunków panujących w Arktyce znacznie wcześniej.

W ramach eksperymentów badacze pobrali DNA ze szczątków psa liczących 9500 lat. Znaleziono je na terenie syberyjskiej wyspy Żochowa, od której pochodzi nazwa psa. Na podstawie tego DNA badacze wyizolowali najstarszy jak dotąd kompletny genom psa, a wyniki analiz wykazały niezwykle wczesne zróżnicowanie występujące wśród czworonogów.

Czytaj też: U psów wykryto nieznany dotychczas zmysł

Generalnie rzecz biorąc, współczesne psy zaprzęgowe i pies z wyspy Żochowa mają wspólne pochodzenie sprzed ponad 9500 lat. Dotychczasowe, szacunkowe dane sugerowały, iż miało to miejsce ok. 2000-3000 lat temu. Dzięki nowemu badaniu nie tylko lepiej poznajemy pochodzenie psów zaprzęgowych. Dostarcza ono także informacji nt. różnic, jakie oddzielają je od innych ras. Chodzi m.in. o to, że psy zaprzęgowe mają gorsze zdolności adaptacyjne do diety bogatej w cukier i skrobię. Z drugiej strony, łatwo przystosowują się do diety wysokotłuszczowej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News