WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Wizja świata w 2069 roku w oczach Samsunga

Samsung postanowił pobawić się we wróżkę i już teraz pokazuje nam, jak będzie wyglądać świat za 40 lat, czyli w 2069 roku. Wszystko to w ramach nowego raportu, którego zatytułowano KX50: The Future in Focus i który opiera się na opiniach sześciu czołowych brytyjskich naukowców i futurystów, którzy przyjrzeli się szeregowi nowych technologii, które będą wpływać na codzienne życie ludzi.

Czytaj też: Spektakularny hotel w Afryce zachwyca afrykańskim minimalizmem

Oczywiście każdy wie, jak to z przewidywaniem przyszłości jest i choć przykłady z przeszłości powinny nas nauczyć tego, jak traktować te wizje, to i tak możemy się teraz pobawić w spoglądanie w to, co nas czeka. Według raportu ludzie będą mieszkać głównie w bardzo gęstym środowisku miejskim składającym się z gigantycznych, samowystarczalnych drapaczy chmur, które będą wytwarzać własne jedzenie w podziemnych kompleksach.

Kwestie transportu rozwiążą autonomiczne kapsuły pomiędzy miastami, a nawet państwami, hipersoniczne samoloty oraz autonomiczne taksówki powietrzne. Transport podupadnie jednak, bo ze względów środowiskowych większość żywności będzie uprawiana blisko domu, jeśli nie w nim samym.

Produkcje rozwiąże z kolei druk 3D, a dzięki automatyzacji i sztucznej inteligencji większość ludzi będzie pracować w swoich samooczyszczających się domach, a większość profesjonalnych i osobistych interakcji z innymi będzie przeprowadzana za pomocą hologramów z pełnym sprzężeniem zwrotnym.

Po stronie pracy mowa głównie o tej, która zmusi nas do siedzącego trybu życia, ale jednocześnie będzie zachęcać do sportu. O nasz stan będą dbać biosensory, a dieta uwolni się od wielkich ilości mięsa i sprowadzi się do owadów i robaków, choć dla amatorów szejków będą i płynne składki odżywcze. Nie zabraknie też większej roli kosmosu:

Leczenie? Coś na wzór nanobotów w ciele. Rozrywka? Quidditch rodem z Harrego Pottera i choć wszystko powyższe nie jest czymś pewnym, to jeden z badaczy twierdzi, że:

Następne 50 lat przyniesie największe zmiany technologiczne i innowacje, jakie kiedykolwiek widzieliśmy w naszej pracy i wypoczynku. Rewolucja cyfrowa, podobnie jak rewolucja przemysłowa 250 lat temu, podważa wszystkie nasze założenia dotyczące tego, jak żyjemy. 

Czytaj też: Broń przyszłości, niewidzialność i egzoszkielety, czyli wizja na brytyjskich Royal Marines

Źródło: New Atlas