Według American Podiatric Medical Association u około 15 procent diabetyków rozwijają się przewlekłe owrzodzenia stóp. Duży odsetek tych osób wymaga w konsekwencji amputacji. Być może rozwiązaniem tego problemu będzie specjalna wkładka, która dozuje tlen.
Prototypowa dwuwarstwowa wkładka wykonana jest z poliuretanosiloksanu, który jest rodzajem silikonu. Jego dolna warstwa jest w rzeczywistości komorą zawierającą tlen, podczas gdy w górnej dochodzi do tzw. ablacji laserowej.
W praktyce chodzi o to, że gdy użytkownik przemieszcza się, wywieraj nacisk na wkładkę. Tlen jest stale wypychany z dolnej warstwy i idzie przez górną warstwę do pozbawionej tlenu owrzodzonej tanki oraz pomaga przyspieszyć gojenie . Nawet w pozycji siedzącej stopa pacjenta będzie nadal wywierać wystarczający nacisk, aby dostarczyć trochę tlenu do rany.
Na podstawie symulacji szacuje się, że obecny prototyp może zapewnić wystarczającą ilość tlenu przez osiem godzin u osoby ważącej od 53 do 81 kg. Przepuszczalność wkładek może zostać zmodyfikowana, aby pomieścić pacjentów o bardziej zróżnicowanych gabarytach. Obecna wersja została stworzona z pomocą procesu obróbki laserowej. W przyszłości wkładki mogłyby być drukowane w 3D dla konkretnych pacjentów na podstawie zdjęć stóp.
Zespół naukowców oszukuje teraz partnerów korporacyjnych, aby pomóc w komercjalizacji tej technologii. Prowadzone są również badania kliniczne dotyczące pacjentów z cukrzycą.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Purdue University]
Czytaj też: To elastyczne urządzenie zmierzy poziom tlenu na dowolnej części ciała