Reklama
aplikuj.pl

Wkrótce zostanie wystrzelony satelita wykorzystujący SI do obserwacji Ziemi

ESA planuje wystrzelenie pierwszego satelity do obserwacji Ziemi wykorzystującego sztuczną inteligencję. System ɸ-Sat (PhiSat) zostanie zainstalowany na jednym z dwóch tzw. CubeSats i będzie pomagał w wybieraniu obrazów, które zostaną przesłane z powrotem na Ziemię w celu dalszej analizy. 

Zarówno Stany Zjednoczone jak i ZSRR uznały, że przestrzeń kosmiczna jest ważnym celem i chętnie wykorzystały ją do szpiegowania się nawzajem. Niestety istnieje pewien problem z robieniem zdjęć Ziemi. Przez większość czasu jest pochmurno. To sprawia, że ​​rekonesans orbitalny jest nieefektywny, więc Amerykanie i Sowieci chcieli utworzenia załogowych stacji, których członkowie decydowaliby, kiedy wykonywać zdjęcia.

Czytaj też: Jak wygląda huragan Dorian z perspektywy satelity?

Obecnie, gdy technologia CubeSat staje się coraz bardziej powszechna, a wraz z rozwojem kamer hiperspektralnych, potrzeba systemów, które są kompaktowe i wykorzystują sztuczną inteligencję. Zaprezentowany niedawno projekt składa się z dwóch satelitów wielkości pudełka na buty wyposażonych w szereg instrumentów. Satelity mają na celu uzupełnienie floty Sentinel i dostarczenie danych o zawartości lodu i wilgoci w ziemi.

Według ESA jeden z CubeSats będzie gromadził dużą liczbę zdjęć, dlatego układ sztucznej inteligencji ɸ-Sat posortuje je i odeśle na Ziemię tylko te, które spełnią odpowiednie kryteria.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Arktyka jest ogarnięta pożarami, co pokazują zdjęcia satelitarne