Reklama
aplikuj.pl

Możemy pozazdrościć Włochom. Państwo wykłada na stół cztery miliardy euro dla producentów półprzewodników

producentów półprzewodników

Jak donosi Reuters, włoski rząd postanowił zachęcić producentów półprzewodników z całego świata dofinansowaniami rzędu 4 miliardów euro, aby to właśnie na terenie Republiki Włoskiej budowali swoje nowe fabryki. Ponoć dyskutowano nawet o przekazaniu 8 miliardów samemu Intelowi.

Włochy i 4-miliardowe zachęty dla producentów półprzewodników

Wczoraj informowałem Was, jak to wedle jednego z prezesów gigantów na rynku, niedobory półprzewodników były nieuniknione, a Europa i USA słusznie ruszyły z inicjatywami rozpoczęcia ich produkcji na dużą skalę na własnym terenie. Unia Europejska ma zamiar wydać 15 miliardów euro w tym celu do 2030 roku i podobnie postąpią też Włochy, choć na nieco mniejszą skalę.

Wedle doniesień, włoski rząd ma przekazać firmom półprzewodnikowym zainteresowanym wejściem na europejskie tereny łącznie aż 4 miliardy euro. Będzie to realizowane od 2023 do 2030 roku i obejmie 500-milionowe dofinansowania każdego roku i co ciekawe, wedle raportu Reuters Włochy rozważały przekazanie całej tej kwoty Intelowi. Mało tego, 4 miliardy miały być tylko początkiem, bo w ciągu 10 lat państwo miało zapewniać firmie kolejne 4 mld euro w ramach innych zachęt.

Czytaj też: Jak Omniverse firmy NVIDIA pomaga firmom w pracy i rozwoju, a kiedyś uratuje Ziemię?

Trudno jednak powiedzieć, czy Intel dalej może zdecydować się na taką współpracę z Włochami, bo państwo już prowadzi rozmowy z STMicroelectronics, MEMC Electronic Materials i innymi. Reuters twierdzi, że negocjacje z Intelem są bardzo trudne, ponieważ ta amerykańska firma ma wiele żądań i wedle innych informacji, finalnie ma wybrać Niemcy.