WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wnuk Jacques’a Cousteau zbada rozpadlinę Great Blue Hole obok Belize

Jacques Cousteau to popularny podróżnik, pisarz i reżyser filmowy. Mężczyzna jest odpowiedzialny za rozsławienie Belize wraz z otaczającymi ją wodami i rafami koralowymi. Jednym z elementów tamtejszego krajobrazu jest tzw. Great Blue Hole wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Teraz miejsce zostanie przebadane przez wnuka słynnego podróżnika.

Great Blue Hole ma 318 metrów średnicy 124 metry głębokości. Studnia stanowi ogromną atrakcję dla nurków i wkrótce trafi tam również Fabien Cousteau, potomek Jacques’a. Mężczyzna również zajmuje się kręceniem materiałów filmowych oraz pełni rolę konserwatora raf koralowych.

Co ciekawe, nie zawsze opisywana studnia była tak ogromnych rozmiarów. Prawdopodobnie dawniej była to jaskinia wapienna powstała podczas ostatniego zlodowacenia. Wraz ze wzrostem poziomu oceanów jaskinia zawaliła się i uległa zalaniu. Na skutek tego wydarzenia pod wodą powstały przepiękne formacje geologiczne, która sprowadzają w to miejsce nurków z całego świata. Pod warstwą wody można dostrzec m.in. stalagmity oraz stalaktyty.

Zespół przeprowadzi wiele zanurzeń na dno Great Blue Hole przy pomocy pilotowanych łodzi podwodnych. Naukowcy zamierzają zebrać próbki naukowe, zmapować całą strukturę i zbadać czynniki środowiskowe dotyczące jakości wody, ilości światła docierającego do poszczególnych partii oraz występowania bakterii lub innych organizmów.

[Źródło: livescience.com; grafika: USGS]

Czytaj też: Podwodny dron chroni rafy koralowe i zabija niszczące je rozgwiazdy