WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Woda sprzed 2 miliardów lat została znaleziona w Kanadzie

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda i smakuje woda sprzed kilku miliardów lat? Być może dzisiaj dam Wam na to odpowiedź. Kanadyjscy geolodzy znaleźli podziemną wodę, która datowana jest na 2 miliardy lat.

Została ona odkryta na głębokości 2,4 km w kopalni Kidd Creek, która znajduje się w Timmins. Odkrycia zostały zaprezentowane na spotkaniu badaczy oraz zostaną opublikowane w następnym wydaniu Nature. Trzy lata temu ci sami badacze odkryli także starą wodę, tyle że sprzed 1,5 miliona lat. Co ciekawe woda swobodnie płynęła a nie była osadzona w skałach, jak oni przypuszczali. Starożytna ciecz dosłownie tryskała ze skały!

Naukowcy poddali ją analizie chemicznej. Wykazała ona ślady helu, argonu, neonu, kryptonu i ksenonu. Dzięki temu możliwe było oszacowanie wieku cieczy. Co ciekawe zawierała ona także śladowe ilości metali i soli. Okazuje się także, że jeśli wypiłbyś wodę to ona by Ciebie nie zabiła ale smakowała by obrzydliwie.

Okazuje się także, że wiele hydrosfer na Ziemi nie zostało jeszcze odkrytych i opisanych. Takie znaleziska pozwalają na poszerzenie wiedzy o powstawaniu życia, czy o przeszłym życiu na naszej planecie. Także takie znaleziska mogą podpowiedzieć czego można oczekiwać do znalezienia na innych planetach.

Źródło: http://gizmodo.com/