Reklama
aplikuj.pl

Jak woda w skorupie ziemskiej wpływa na trzęsienia i tsunami?

Na łamach Nature ukazało się badanie, którego autorzy znaleźli dowody na bezpośredni związek cykli wodnych naszej planety z jej aktywnością sejsmiczną.

Woda i inne substancje lotne (np. CO2 czy siarka), które krążą pomiędzy powierzchnią i głębszymi warstwami Ziemi, odegrały kluczową rolę w ewolucji naszej planety. Wpłynęły m.in. na tworzenie się kontynentów, powstanie życia, koncentrację zasobów mineralnych oraz rozmieszczenie wulkanów.

W przypadku obiegu wody i występowaniu trzęsień ziemi kluczową rolę odgrywają strefy subdukcji, w których płyty tektoniczne zderzają się ze sobą. Wpływa i wypływa tam również woda, choć nigdy nie udało się ustalić, jak zmienia się jej ilość oraz jak dokładnie woda oddziałuje na otoczenie.

Czytaj też: Oceany się ocieplają. Czy dotyczy to również ich niższych warstw?

Autorzy nowych badań twierdzą, że po dotarciu do strefy subdukcji, płyta nagrzewa się i zostaje ściśnięta, co powoduje stopniowe uwalnianie znajdującej się w niej wody. Obniża ona temperaturę okolicznych skał i wytwarza magmę. Ta ostatnia zostaje wypchnięta w górę i wylewa się z wulkanów podczas erupcji. Ten sam proces może wywoływać trzęsienia ziemi oraz ewentualne tsunami.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Aby prześledzić wpływ wody na strefy subdukcji, naukowcy badali bor i izotopy znajdowane w tzw. inkluzjach. Sygnatury boru wykazały, że bogaty w wodę minerał – serpentyn, zawarty w płycie tektonicznej, jest głównym „dostawcą” wody do archipelagu Małych Antyli. Dalsze analizy będą zapewne dotyczyły innych stref subdukcji oraz ich zmian na przestrzeni lat.