Oceany się ocieplają. Czy dotyczy to również ich niższych warstw?

Oceany się ocieplają. Czy dotyczy to również ich niższych warstw?

Na łamach Nature Climate Change ukazał się artykuł poświęcony wzrostowi temperatur odnotowywanych w głębokich warstwach oceanów. I choć nie jest on szczególnie wysoki, to i tak ma znaczący wpływ na występujące tam organizmy.

Zespół naukowców z University of Queensland wykorzystali 11 modeli klimatycznych do wykonania przewidywań ukazujących, jak mogą przebiegać dalsze zmiany. W efekcie badacze byli w stanie ocenić ocieplenie zachodzące w każdej z czterech warstw oceanicznych oraz to, jak wpłwają one na tamtejszą bioróżnorodność.

Z zebranych informacji wynika, iż tempo wzrostu temperatur w powierzchniowych warstwach oceanów jest ok. 2-krotnie wyższe niż w dolnych. Problem w tym, że pod koniec stulecia zjawisko ocieplenia będzie dotyczyło coraz niższych partii. Badania wykazały, że w wodach o głębokości od 200 do 1000 metrów ocieplenie przyspieszy 11-krotnie w stosunku do obecnego tempa.

Czytaj też: Jak bardzo zmieni się Antarktyda na skutek zmian klimatu?

Oznacza to, że również i organizmy zamieszkujące niższe partie oceanów będą musiały stawić czoła zmianom klimatu. Jednocześnie wygląda na to, że konieczne będą dalsze ograniczenia związane z emisjami dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, bowiem te obecne nie są wystarczające. Klimat zmienia się nawet szybciej, niż przewidywały najczarniejsze scenariusze.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News