Reklama
aplikuj.pl

WOT się powiększa. Poznaliśmy nowe plany w tej kwestii

wojsko

 Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał 18 marca decyzję o rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Dzięki temu powstaną trzy nowe brygady WOT.

Do ogłoszenia doszło w Zegrzu, gdzie odbyła się oficjalna odprawa. Wtedy też poinformowano o utworzeniu 3 nowych brygad: stołecznej, przemyskiej oraz nadbużańskiej. To właśnie w tych regionach jest najwięcej chętnych na dołączenie w szeregi WOT.

Czytaj też: Wojskowy pojazd Storm z Ukrainy, czyli hybrydowy napęd i zimnolądowe możliwości

Błaszczak odniósł się do faktu, iż w 2018 roku, kiedy obejmował urząd ministra obrony narodowej, w Polsce znajdowało się 7 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie jest ich 27 tysięcy, a plany zakładają zakontraktowanie kolejnych członków.

WOT w 2018 roku liczyły 7 tysięcy żołnierzy, natomiast obecnie jest ich 27 tysięcy

Błaszczak podziękował żołnierzom za dotychczasową służbę i zwrócił uwagę, że zarówno WOT jak i inne rodzaje sił zbrojnych są zaangażowane nie tylko w działania stricte wojskowe, lecz również związane z pandemią. Żołnierze pomagają seniorom, wliczając w to kombatantów i powstańców warszawskich, wspierają medyków w blisko 600 szpitalach i 100 stacjach sanitarno-epidemicznych, a także pobierają wymazy czy oddają krew.