WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

To badanie dostarcza informacji na temat wpływu cukru na mózg

To badanie dostarcza informacji na temat wpływu cukru na mózg

Naukowcy z Danii przeprowadzili nowe badania dotyczące tego, jak słodkie rzeczy wpływają na kondycję mózgu. Dokonali tego prowadząc eksperymenty na świniach.

Naukowcy twierdzą, że wykorzystanie świń było kluczem do lepszego zrozumienia zależności między cukrem a mózgiem. Eksperymenty zostały przeprowadzone na siedmiu osobnikach, które były karmione dwoma litrami wody z cukrem dziennie przez okres 12 dni. Naukowcy obserwowali mózgi przed, po pierwszym dniu, a następnie po 12. dniu, aby zaobserwować wszelkie zmiany.

Jak stwierdzili autorzy badania, po 12 dniach przyjmowania cukru, zaobserwowali duże zmiany w układzie odpowiedzialnym za wyrzuty dopaminy i opioidów w mózgu. Ten układ, który jest związany z samopoczuciem i przyjemnościami, został aktywowany już po pierwszym spożyciu cukru.

Nowe badania potwierdzają wyniki tych poprzednich poświęconym relacji między spożyciem cukru a zachowaniem neuroprzekaźników, takich jak dopamina, którą mózg uwalnia w odpowiedzi na pozytywne doświadczenia lub spożycie uzależniających narkotyków. Wydaje się, że wpływ cukru na tego rodzaju obwody mózgowe został już dawno upodobniony do wpływu narkotyków, a nowa analiza to potwierdziła.

ŹRÓDŁO: newatlas.com