Reklama
aplikuj.pl

Zdjęcia satelitarne pokazują wpływ pandemii na zanieczyszczenia. Jak zmieniła się Polska?

Jakiś czas temu naukowcy, którzy korzystają z satelity Copernicus Sentinel-5P, przygotowali zestawienie porównujące stężenie dwutlenku azotu w 2019 i 2020 roku na wybranych obszarach. Południowy obszar Polski również stanowi część grafiki.

Badacze z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Meteorologicznego monitorują poziom zanieczyszczeń europejskiego powietrza w związku z emisjami dwutlenku azotu. Nowe zestawienie sugeruje, że jego stężenie spadło średnio o 40-50 procent w porównaniu do marca zeszłego roku.

Obrazy pokazują stężenia dwutlenku azotu od 13 marca do 13 kwietnia 2020 r., w porównaniu do uśrednionych stężeń z tego samego okresu 2019 r. W Madrycie, Mediolanie i Rzymie odnotowano spadki kolejno o 48%, 47% i 49%, podczas gdy w Paryżu aż o 54%. Jak nietrudno się domyślić, tego typu zmiany sa związane z „lockdownem” Europy w związku z pandemią SARS-CoV-2.

I choć Polska nie jest w calej okazałości objęta porównaniem, to możemy przekonać się, że pewne zmiany zaszły również na południu naszego kraju. Dwutlenek azotu powstaje w elektrowniach, pojazdach oraz obiektach przemysłowych. Ma on wpływ na zdrowie ludzi m.in. poprzez wywoływanie problemów z układem oddechowym.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News