Reklama
aplikuj.pl

Wpływ światła na ekosystem może być ogromny. Ten eksperyment to pokazuje

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth, którzy opisali swoje spostrzeżenia na łamach Current Biology. Badacze stwierdzili bowiem, że sztuczne światło odbijające się wzdłuż linii brzegowej zakłóca zdolność niektórych zwierząt do prawidłowej nawigacji i zdobywania pożywienia.

Gatunki takie jak np. zmieraczek piaskowy są zależne od lokalizacji Księżyca i jasności nocnego nieba. Powszechnie spotykane na europejskich wybrzeżach, zmieraczki spędzają czas w ciągu dnia na przebywaniu w piasku na głębokości od 10 do 30 centymetrów. Z kolei w nocy wyruszają w podróż, poszukując rozkładających się wodorostów.

Autorzy badań monitorowali populację wspomnianych organizmów występujących na plaży Cable Bay w Północnej Walii. Obserwując zachowanie niemal 1000 osobników na przestrzeni kilkunastu dni. Miały wtedy miejsce różne fazy Księżyca i odmienne warunki pogodowe. Następnie naukowcy doprowadzili do zanieczyszczenia obserwowanego obszaru sztucznym światłem.

Czytaj też: Zakwaszenie Oceanu Arktycznego jest większe niż przypuszczano. Co to oznacza?

Okazało się, że zakłócenia powodowane przez sztuczne światło wywołały u zmieraczków dezorientację. Niektóre zwierzęta myślały, że wciąż jest dzień, dlatego pozostawały pod ziemią. Inne z kolei przemieszczały się w niewłaściwych kierunkach. Biorąc pod uwagę wpływ tych organizmów na ekosystem, możemy przypuszczać, iż spadek ich liczebności mógłby doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania łańcucha pokarmowego. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o jak najmniejsze zanieczyszczanie nocnego nieba światłem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News