Naukowcy z Uniwersytetu Queensland obalili mity krążące wokół współczesnej pszenicy. Uważano, że jest ona wrażliwą odmianą uzależniona od pestycydów i nawozów. Prawda jest zupełnie odwrotna.
Badacze dokładnie przebadali 200 szczepów pszenicy wykorzystywanych w Europie Zachodniej przez ostatnich 50 lat. Sprawdzili między innymi ich wzrost przy różnych poziomach nawozów, herbicydów i pestycydów.
Czytaj też: Większość świata co roku będzie stawiała czoła ogromnym temperaturom
Odkryli oni, że nowe szczepy są bardzo wydajne przy mniejszym, w porównaniu do starszych szczepów, zapotrzebowaniu na chemikalia. Nowa pszenica wykazywała nagromadzone warianty genetyczne, które powodowały wyższe plony, poprawiały odporność na choroby, wydajność fotosyntezy czy jakość ziarna.
Naukowcy mówią też, że różnorodność genetyczna może potencjalnie wygenerować dodatkowe 23% wzrostu wydajności. Wykorzystywane szczepy pszenicy są także bardziej odporne na trudniejsze warunki, takie jak susze.
Badacze chcą teraz opracować nowe strategie hodowli, które wykorzystają zalety nowych szczepów. Mają oni nadzieję na zmniejszenie wykorzystywanej chemii przy wzroście ilości plonów.
Czytaj też: Indukcja elektromagnetyczna poprawi smak piwa
Źródło: Newatlas