Współcześni ludzie i neandertalczycy mogli się rozejść co najmniej 800 000 lat temu. Tak przynajmniej wynika z analizy prawie 1000 zębów pochodzących od ludzi i naszych bliskich krewnych.
Taka teoria celuje więc znacznie wcześniej niż poprzednie szacunki oparte na poprzednich analizach DNA. Wynikało z nich, że rozłam między ludźmi a neandertalczykami miał miejsce między 500 000 a 300 000 lat temu.
Należy jednak zaznaczyć, że badanie opiera się na podstawowym założeniu: kształt zęba ewoluuje w sposób stały, zwłaszcza u neandertalczyków. Jeśli kształt zęba nie zmienia się w stałym tempie, teoria traci sens. Z drugiej strony, jest całkiem możliwe, że zęby (a zwłaszcza zęby neandertalczyka) ewoluują w przewidywalnym tempie, co oznacza, że obliczenia są prawidłowe.
Czytaj też: Jak inteligentni byli neandertalczycy?
Naukowcy zbadali 931 zębów należących do minimum 122 osób z ośmiu grup, w tym ludzi i naszych bliskich krewnych. Spośród nich 164 zęby pochodziły od wczesnych neandertalczyków z terenu Sima de los Huesos w Hiszpanii. Próbki obejmują prawie 30 osobników, które żyły około 430,000 lat temu, w środkowej epoce plejstocenu. Z dalszych analiz wynikło, że neandertalczycy i współcześni ludzie prawdopodobnie rozeszli się ponad 800 000 lat temu. Ostatnim wspólnym przodkiem tych dwóch grup prawdopodobnie nie jest Homo heidelbergensis, jak sądzili niektórzy naukowcy. Oznacza to, że musimy szukać starszych gatunków, poszukując tego wspólnego przodka.
[Źródło: livescience.com; grafika:
Czytaj też: Neandertalczycy i mamuty mają wspólne cechy genetyczne