WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wstrzyknięcie komórek pomaga przywrócić utraconą masę mięśniową

Każdy, kto na dłuższy czas został położony w łóżku szpitalnym, wie jak ciężko jest zacząć ponownie chodzić. Długotrwały bezruch powoduje utratę masy mięśniowej, która może być ciężka do odzyskania.

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois odkryli, że wstrzyknięcie komórek powodujących wzrost naczyń krwionośnych powoduje także przywracanie utraconej masy mięśniowe. Komórki nazywają się perycytami i odgrywają także dużą rolę w rozszerzaniu tkanek w całym organizmie.

Po ich wstrzyknięciu w mięśnie tylnych nóg myszy, które nie ruszały się od dwóch tygodni, naukowcy zauważyli znaczną poprawę w przywracaniu masy mięśniowej. Była ona znacznie większa niż miało to miejsce u zwierząt, które nie otrzymały zastrzyku. Po dwóch tygodniach, myszy z zastrzykiem całkowicie wyzdrowiały, a te drugie nie wykazały wzrostu masy mięśniowej.

Czytaj też: Tak wygląda nasz gen – powstała pierwsza na świecie symulacja

Badanie ujawniło także, że nastąpiło znaczne zmniejszenie ilości perycytów w tkankach, co było skutkiem unieruchomienia człowieka. Wcześniej nigdy czegoś takiego nie udokumentowano.

Wyniki eksperymentów muszą teraz zostać powtórzone u ludzi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to tego typu terapia może pomóc pacjentom w odzyskaniu zdolności do poruszania się po długotrwałym leżeniu w szpitalu.

Czytaj też: Pewna kobieta miała wzór oka byka w swoim oku

Źródło: Newatlas