Wszyscy zachwycają się 5G, a Nokia rozpędza światłowód do 1,52 Tb/s

Wszyscy zachwycają się 5G, a Nokia rozpędza światłowód do 1,52 Tb/s

W kontekście szybkości Internetu od dłuższego czasu królują informacje o sieci 5G. Tymczasem to ciągle światłowód pozostaje najszybszym dostępem do Internetu. A ponadto, im szybszy światłowód, tym szybsza może być sieć 5G.

5G tak szybkie jak światłowód. Dosłownie

Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale Internet w stacji bazowej sieci komórkowej nie bierze się z powietrza. No dobrze, czasami tak, kiedy jest przesyłany za pomocą radiolinii, ale i do niej w jakiś sposób musi być dostarczony. Najlepiej jest użyć do tego światłowodu.

Logiczne jest, że Internet bezprzewodowy w sieci komórkowej nie może być szybszy niż ten, który jest doprowadzony kablem do stacji bazowej. Dlatego też aby mieć szybki Internet komórkowy niezbędne jest ciągłe rozwijanie Internetu kablowego. Jak to robić pokazały najnowsze testy Nokia Bell Labs.

Zobacz też: UKE oficjalnie ogłasza start aukcji 5G

Ponad 1,5 Tb/s w sieci światłowodowej

Laboratorium Nokii przeprowadziło udany test szybkości Internetu w sieci światłowodowej. Udało się w niej osiągnąć kosmiczną wręcz szybkość 1,52 Tb/s na odcinku długości 80 km. Nie był to więc typowy test laboratoryjny z użyciem metrowego kabelka, a całkiem spore przedsięwzięcie.

Dla zobrazowania uzyskanej prędkości Nokia informuje, że za pomocą takiego łącza można uruchomić 1,5 mln filmów w serwisie YouTube. Jednocześnie.

To nie jedyny rekord Nokii

Oprócz testu światłowodu Nokia pobiła również rekord prędkości transmisji danych technologii DML (Directly Modulated Lasers, ang. lasery bezpośrednio modulowane), używanej w centrach danych. Na odcinku długości 15 km udało się uzyskać prędkość ponad 400 Gb/s.