Ryzen Threadripper 2. generacji to nie tylko najwydajniejszy model 2990X. Oprócz niego na rynek trafią również (przynajmniej) dwa słabsze układy, czyli 2950X, 2970X, które zaliczyły właśnie wyciek specyfikacji.

Ten zaserwowała nam baza HWBOT, który ujawnił szczegóły na temat AMD Ryzen Threadripper. Ceny i informacji o dacie premiery niestety zabrakło, ale na tacy podano tam to, co najważniejsze. Tak więc cała 2. generacja Ryzen Threadripper będzie wywodziła się z architektury Pinnacle Ridge. Oznacza ona nie tylko ulepszoną architekturę Zen (Zen+), ale również przejście na 10nm proces technologiczny. Pozwoliło to nie tylko zwiększyć efektywność energetyczną, ale również liczbę dostępnych rdzeni.

Do specyfikacji Ryzen Threadripper 2990X odsyłam Was tutaj, a teraz zajmijmy się najsłabszym z tego zacnego trio, czyli modelem 2950X. Jego bazowy zegar dla 16 rdzeni fizycznych z obsługą technologii SMT będzie wynosił 3,1 GHz, co sprawiło, że jego TDP sięga 125 W. Z kolei Ryzen Threadripper 2970X będzie posiadał najwyższy zegar bazowy (3,5 GHz) dla 24 rdzeni fizycznych i 48 wątków. Taka charakterystyka została uwieńczona 180 W współczynnikiem TDP. O pojemności cache L3 nic na razie nie wiadomo.

Warto zauważyć, że najsłabszy model 2. generacji Threadripperów oferuje tyle samo rdzeni, co najlepszy z generacji pierwszej. Jednak jego zegar bazowy jest o 300 MHz niższy, co usprawiedliwia niskie TDP. Mówicie, co chcecie, ale 16 rdzeni i 125 W, to niemałe osiągnięcie. A nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądać zegary po automatycznym OC.  Ogółem jednak nowe Threadrippery godnie zastąpią te obecne. Kiedy? Nadal nie wiadomo.

Źródło: HWBOT

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej