Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy uniezależnili wydajne magnesy od rzadkich zasobów ziemskich

Opublikowane w dzienniku Advanced Science wnioski zespołu naukowców z University of Cambridge we współpracy z zespołem z Austrii, wskazują, że w przyszłości będziemy mogli produkować wydajne magnesy bez eksploatowania rzadkich zasobów ziemnych.

Wydajne magnesy wymagają rzadkiego surowca. Naukowcy opracowali jednak sposób jego masowej produkcji

Naukowcy odkryli potencjalny zamiennik dla obecnej metody wytwarzania wysokowydajnych magnesów, który różni się od tej tradycyjnej przede wszystkim tym, że nie wymaga użycia pierwiastków ziem rzadkich. Jest to o tyle ważne, że magnesy tego typu są stosowane w turbinach wiatrowych i silnikach pojazdów elektrycznych, więc są zdecydowanie niezbędne w dążeniu do gospodarki zeroemisyjnej.

Czytaj też: Francja ma problem. Tamtejsze elektrownie jądrowe doświadczyły szeregu awarii

Tetrataenit

Najlepsze dostępne obecnie magnesy stałe wymagają użycia pierwiastków ziem rzadkich, na które istny monopol mają obecnie Chiny. Przykładowo to państwo w 2017 roku odpowiadało za wydobycie aż 81 procent wyjątkowego stopu żelaza i niklu (tetrataenitu) o szczególnej uporządkowanej strukturze atomowej, którego naturalny rozwój w meteorytach trwa miliony lat. Ten właśnie surowiec jest wymagany do produkcji wysokowydajnych magnesów.

To jednak może się zmienić, bo naukowcy opracowali sposób tworzenia sztucznego tetrataenitu poprzez łączenie fosforu z żelazem i niklem. Poprzez zmieszanie tych surowców w odpowiednich ilościach, zespół był w stanie przyspieszyć tworzenie się tetrataenitu o 11 do 15 rzędów wielkości, bo odpowiedni wzór uformował się w ciągu zaledwie kilku sekund w zwykłym odlewie.