WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy wydłużanie penisa działa?

Badanie, które potwierdziło tę teorię, objęło 1 192 mężczyzn poddanych 17 różnym badaniom. Przeszli oni 21 chirurgicznych i nie-chirurgicznych zabiegów mających na celu zwiększenie rozmiarów ich penisów. Zgodnie z rezultatami badań procedury mające na celu zwiększenie rozmiaru penisa nie były skuteczne i często powodowały komplikacje. 

W zabiegach nie-chirurgicznych, w przypadku stosowania przedłużaczy, niektóre zwiększały długość – ale o mniej niż 2 cm. Procedury z zastosowaniem zastrzyków „zwiększały obwód, ale były związane z wysokim odsetkiem powikłań”. Z kolei metody, w których zastosowano urządzenie próżniowe wcale nie zwiększyło rozmiaru.

Czytaj też: Urządzenie minimalizujące blizny chirurgiczne

Odrobinę inaczej wygląda sytuacja w przypadku zabiegów chirurgicznych, w tym cięcia więzadłowego, przeszczepach tkanek, usuwania tłuszczu skórnego niektórzy mężczyźni zgłaszali znaczny wzrost wielkości. Jednak żadna z technik nie została zweryfikowana przez osoby postronne.  Dodatkowo naukowcy stwierdzili, że powikłania nie należały do wyjątków.

Autorzy twierdzenia zawartego w tytule tej wiadomości skwitowali swoje dokonania słowami: „Leczenie małego penisa u normalnych mężczyzn jest poparte skąpymi, niskiej jakości dowodami”. Dodali również, że stosowanie zastrzyków oraz operacji chirurgicznych powinno być ostateczną opcją, jeśli chodzi o powiększanie rozmiarów prącia.

[Źródło: medicalxpress.com]

Czytaj też: FDA zaakceptowała Microsoft HoloLens do użyciu w chirurgii