Kwestia wydruków 3D jest prosta – ich wielkość jest bezpośrednio zaprzęgnięta z rozmiarem drukarek 3D, ale co w momencie, kiedy ten będzie mógł się powiększać już po fakcie?
W większości przypadków w celu wytworzenia dużych przedmiotów używanych czy to w lotnictwie, czy nawet motoryzacji, producenci muszą mocować, spawać lub sklejać mniejsze konstrukcje z nadrukiem 3D. Ale to może się wkrótce zmienić, jako że zespół z UC San Diego opracował piankę żywiczną, która może rozszerzyć się nawet 40-krotnie ze swojej pierwotnej objętości.
Jak podaje Engadget, zdolna do rozszerzania się żywica umożliwia drukowanie obiektów, powiększenie ich do ostatecznego rozmiaru i finalne utwardzenie. Naukowcy uważają, że może to być szczególnie przydatne w takich dziedzinach, jak architektura, lotnictwo, energia i biomedycyna. Lekka pianka może być również stosowana w urządzeniach pływających.
Czytaj też: Nowe słuchawki Sony pożyczają wiele od flagowego modelu
W artykule opublikowanym w ACS Applied Materials & Interfaces, zespół opisuje, w jaki sposób opracował żywicę, parametry drukowania i niektóre właściwości mechaniczne pianek drukowanych w 3D. W skrócie? Nie było łatwo, ale gra i jej rozwój jest ciągle warta świeczki.