WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wydrukowane w 3D wkładki do kasków futbolowych zapewnią zawodnikom lepszą ochronę

Za pomocą drukarek 3D buduje się obecnie mosty, tworzy skomplikowane elementy znacznie bardziej rozbudowanych urządzeń i nawet chroni życie, jak wynika z zapowiedzi firmy Riddell produkującej sprzęt piłkarski i firmie wyspecjalizowanej w druku 3D Carbon. Ich współpraca wykazała, że wydrukowane w 3D wkładki do kasków futbolowych zapewniają lepszą ochronę.

Football to zdecydowanie jeden z najbrutalniejszych sportów, w których urazy występują częściej, niż przy graniu w Dark Souls. Tradycyjnie, te najniebezpieczniejsze dotyczą głowy, której ochroną zajmuje się jedynie rozbudowany kask tworzony dla zawodników na jedno kopyto. I to właśnie tutaj wspomniane firmy doszukały się rewolucji, ponieważ ich pomysł na drukowanie w 3D wkładek dopasowanych do indywidualnej głowy na zamówienie ma zmniejszyć ryzyko urazu.

Te wkładki mają być wytwarzane z elastomerowej struktury kratowej wykonanej z niestandardowego materiału żywicznego. Będą zaprojektowane tak, aby powróciły do ​​pierwotnej formy po uderzeniu, pod wpływem którego normalne obicia kasków zmieniają swój kształt. Mają być zindywidualizowane i zaprojektowane tak, aby idealnie pasowały do ​​głowy sportowca, zapewniając lepszą ochronę wewnątrz kasku. Na razie wkładka będzie dostępna wkrótce tylko dla kasku Riddell SpeedFlex Precision Diamond, który był podobno używany przez kilku wybranych graczy NFL w sezonie 2018.

Pomysł ma szansę na sukces, bo sama liga NFL podjęła kroki w celu złagodzenia skutków incydentów na boisku, w których to narażona jest zwłaszcza głowa. Inny producent wyszedł z kolei z pomysłem rejestrowania potencjalnie groźnego uderzenia, aby powstrzymać graczy przed dalszą grą po solidnych uderzeniach.

Czytaj też: Kamery w kasku Orbi przenoszą widza do akcji na boisku

Źródło: Engadget