Reklama
aplikuj.pl

Specjalna powłoka wewnętrzna dla rur ma je chronić i usuwać z cieczy toksyczne metale

Specjalna powłoka wewnętrzna dla rur, powłoka wewnętrzna dla rur,

Naukowcy z australijskiego Flinders University postanowili odmienić stan rur przemysłowych, które są stale narażone na działanie cieczy, mogących z czasem mogą uszkodzić ich wewnętrzną powierzchnię. Zespół uważa, że opracowana przez niego nowa specjalna powłoka wewnętrzna na bazie polimerów może pomóc chronić te rury, jednocześnie usuwając z cieczy toksyczne metale.

Chroni i uzdatnia do pewnego stopnia, oto specjalna powłoka wewnętrzna dla rur

Opublikowane w czasopiśmie Polymer Chemistry wnioski i badania naukowców, którzy współpracują z brytyjskim University of Liverpool, wskazują, że ich powłoka jest „łatwa do wykonania”. Wykorzystuje się do tego niedrogą mieszaninę siarki elementarnej i woskowatego związku chemicznego o nazwie dicyklopentadien, który jest produktem ubocznym procesu rafinacji ropy naftowej. Proces powstawania powłoki wymaga zaangażowania temperatur rzędu 140 stopni Celsjusza.

Specjalna powłoka wewnętrzna dla rur, powłoka wewnętrzna dla rur,

Czytaj też: Naukowcy opracowali imponujący wyświetlacz 3D niewymagający okularów

Wedle publikacji uzyskany w prostym i tanim procesie polimer naniesiony na wewnętrzną stronę rur z PCW, metalu lub betonu tworzy barierę, która chroni materiał przed korozją i innymi uszkodzeniami spowodowanymi przez rozpuszczalniki, kwasy lub wodę. Wszystko to przy jednoczesnym absorbowaniu metali toksycznych, które płyną razem z cieczą przez tę rurę, co ma być szczególnie przydatne w przemyśle naftowym i gazowym. Dodatkowo powłokę można podgrzać, aby całkowicie zniwelować ewentualne zarysowania powłoki.