WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Wyjątkowy projekt szkoły The Heights ma więcej zielonego terenu, niż niektóre parki

W Arlington w stanie Wirginia powstała właśnie fenomenalna nowoczesna szkoła The Heights, która łączy dwie poprzednie szkoły i może zostać śmiało uznana, za dzieło sztuki.

Za sam projekt odpowiada nie raz omawiana już firma Bjarke Ingels Group (BIG). Tamtejsi projektanci tchnęli w szkołę publiczną dla 775 uczniów w pełni nowoczesnego ducha, łącząc zaskakujące kształty i rozwiązania z trendem eksponowania się na przyrodę.

O ogólnej formie budynku zadecydowała jego lokalizacja w trudnym i ciasnym terenie miejskim, który jest otoczonym z trzech stron drogami i parkiem z czwartej. Buduje go w sumie stos pięciu prostokątnych płyt, które nie nachodzą na siebie idealnie i w „trójkątnych” pozostałościach oferują tarasy z roślinami, które służą jako przedłużenie sal lekcyjnych. Jak wyjaśnia założyciel BIG:

Gęstość miejskiej dzielnicy Arlington stała się inspiracją dla szkoły. Powstałe kaskadowe tarasy połączone są krętymi schodami, które przecinają wszystkie poziomy – wewnątrz i na zewnątrz – czyniąc wszystkich uczniów, zarówno z programów, jak i dla wszystkich grup wiekowych, wizualnie i fizycznie połączonych ze sobą. Każdy taras jest zaprojektowany tak, aby nie nadawał się tylko do życia społecznego uczniów, ale także jako nieformalne przestrzenie do nauki na zewnątrz.

Wnętrze mierzy 16700 metrów kwadratowych i jest skoncentrowane wokół schodów, które łączą poszczególne piętra. Górne obszary służą do cichej nauki i mniejszych klas, a poniżej znajdują się standardowe klasy.

Projekt ma też otrzymać LEED Gold (standard zielonego budynku), a system tarasów został przemyślany co do centymetra. Nawet obecna tam gleba jest na tyle głęboka, że wyrosną na niej duże drzewa, a przy zbyt obfitych opadach stosowny system zajmuje się odpływem wody, która następnie służy do nawadniania w dniach posuchy.

ŹRÓDŁO: New Atlas