WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Project-Ö, czyli budownicze podboje pewnej pary na prywatnej wyspie

Project-Ö, czyli budownicze podboje pewnej pary na prywatnej wyspie

Chyba trudno wymyślić coś lepszego od własnoręcznie zaprojektowanego domu na prywatnej wyspie, co osiągnęła fińska para projektantów w ramach Project-Ö.

W ramach własnego projektu Aleksi Hautamäki i Milla Selkimaki poszukiwali przez pięć lat idealnej wyspy, trafiając na okazję kupna jednej u wybrzeży Finlandii o powierzchni 200 na 100 metrów. To właśnie na nich duet z powodzeniem zbudował dwie kabiny poza jakimikolwiek mediami (dostępem do wody, czy prądu). Aby pracować w skalistych warunkach krajobrazowych i przy rygorystycznych przepisach budowlanych, para postawiła na dwa samowystarczalne domy z drewna.

Projekt obejmuje 45-metrowy pensjonat z częścią dzienną, kuchnią, sypialnią główną, tradycyjną sauną fińską, łazienką i dodatkową zewnętrzną częścią dzienną wyposażoną w kuchnię na zewnątrz i jadalnię. W sąsiednim budynku znajduje się warsztat o powierzchni 25 metrów kwadratowych. Struktura obejmuje również przestrzeń zewnętrzną, którą można wykorzystać do rozszerzenia strefy pracy lub w razie potrzeby zapewnienia dostępu do większych maszyn. Obie konstrukcje są zbudowane z ukrytej drewnianej ramy i są obłożone pionowymi drewnianymi panelami.

Ze względu na odległe położenie, kabiny musiały być w 100 procentach samowystarczalne, dlatego do zasilania domów włączono dachowe panele słoneczne. Sześć 260-watowych paneli słonecznych w połączeniu z ośmioma akumulatorami pozwala na ciągłe zasilanie domów, do czego w ramach awarii można zaprząc silnik spalinowy. Domy wyposażone są ponadto w system filtracji wody SolaRO MIni 150, który pozwala na oczyszczanie z Morza Bałtyckiego 100 litrów wody na godzinę.

Obecnie kabiny Project Ö mogą pomieścić do 10 osób i mogą się poszczycić prostymi, minimalistycznymi i funkcjonalnymi wnętrzami. Kolejny etap projektu jest planowany na nadchodzące lata i zakończy się budową głównego domu.

ŹRÓDŁO: