Reklama
aplikuj.pl

Wyjątkowy budynek wtopił się we włoski krajobraz. Fabrykę Fendi zwieńczył naturalny dach

Fabryka Fendi

Fendi, czyli luksusowa marka modowa, odnowiła niedawno swoją fabrykę we Włoszech, której głównym elementem stał się zaprojektowany przez firmę Piuarch nowy zielony dach. Ten służy zarówno celom estetycznym, jak i funkcjonalnym, dodając budynkowi urody, a jednocześnie zapewniając izolację i zmniejszając zużycie energii.

Dach włoskiej fabryki Fendi jest świetnym przykładem łączenia architektury z naturą

Wspomniana fabryka o powierzchni 14000 metrów kwadratowych znajduje się w Toskanii, a dokładniej mówiąc, na niegdyś bardzo zaniedbanej działce po zamknięciu kamieniołomu i cegielni, która w ciągu ostatnich lat przeistoczyła się w obszar tętniący życiem. Cegiełkę do tego dołożył nowy projekt, odmieniający fabrykę Fendi o 180 stopni, bo zapewniający jej zielony dach, który zajmuje powierzchnię 2000 metrów kwadratowych i składa się z serii tarasów wypełnionych lokalną roślinnością i roślinami kwitnącymi.

Czytaj też: Tymi butami nawieziesz swoje rośliny. To pierwsze na świecie kompostowalne obuwie

Taka próba wtopienia budynku w środowisko nie tylko poprawiła wygląd budynku, ale także pomogła regulować temperaturę i absorbować wodę deszczową, zmniejszając obciążenie lokalnego systemu wodnego. Projekt Piuarch obejmuje system zbierania i ponownego wykorzystania wody deszczowej, co dodatkowo zmniejsza wpływ fabryki na środowisko. Jest to doskonały przykład tego, jak architektura i wzornictwo mogą być wykorzystane do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni przy jednoczesnej ochronie środowiska naturalnego.

Jako że fabryka czerpie 100% swojego zapotrzebowania na energię z odnawialnych źródeł energii, której zużywa się mniej dzięki naturalnemu światłu oraz wentylacji, firma oczekuje, że jeszcze w tym roku otrzyma certyfikat LEED Platinum.