Reklama
aplikuj.pl

Wykrywacz bomb może posłużyć do wyszukiwania poważnie chorych na COVID-19

WhatsApp czatbot, czatbot who, informacje koronawirus

Jednym z problemów związanych z pandemią koronawirusa jest to, że nie da się przewidzieć, czy u danej osoby pojawią się lekkie czy też zagrażające życiu objawy.

Naukowcy z amerykańskiego AFRL opracowali nieiwelkich rozmiarów chromatograf gazowy, który może zdalnie wykrywać materiały wybuchowe i broń chemiczną. Narzędzie może być również wykorzystywane do wykrywania odpadów przemysłowych, zanieczyszczeń i narkotyków. Zasada jego działania jest prosta: system analizuje zawartość powietrza i poszukuje określonych substancji chemicznych.

Badacze uważają, że to samo narzędzie może być użyte do analizy powietrza wydychanego przez chorych na COVID-19. W ten sposób można by podjąć próbę wykrycia zespołu ostrej niewydolności oddechowej, który prowadzi do ogromnej liczby zgonów.

Czytaj też: Urządzenia emitujące światło UV sposobem na neutralizowanie koronawirusa?

Chromatografia gazowa jest techniką analityczną, która rozdziela składniki próbki powietrza, a czas retencji (ilość czasu potrzebnego na przejście danego związku przez kolumnę chromatograficzną) umożliwia identyfikację tych składników. Jeśli uda się to wykorzystać w związku z pandemią, to lekarze mieliby więcej czasu na przygotowanie przebiegu leczenia, który pozwoliłby na uniknięcie ciężkiej niewydolności oddechowej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News