WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Urządzenia emitujące światło UV sposobem na neutralizowanie koronawirusa?

Urządzenia emitujące światło UV sposobem na neutralizowanie koronawirusa?

Zespół międzynarodowych naukowców sądzi, że możliwe jest stworzenie ręcznego urządzenia emitującego światło ultrafioletowe o dużej intensywności, które pozwoli na dezynfekcję miejsc zawierających cząstki SARS-CoV-2.

Promieniowanie ultrafioletowe ma zasięg od 200 do 300 nanometrów i jest w stanie niszczyć wirusy, czyniąc je niezdolnymi do rozmnażania się i zakażania. Obecnie istnieją urządzenia emitujące wystarczająco duże dawki promieniowania UV. Problem w tym, że są one oparte na rtęci, wymagają dużego zasilania, są niezbyt poręczne, a przy tym okres ich eksplotacji jest dość krótkotrwały.

Gdyby jednak udało się stworzyć diody emitujące światło UV, które byłyby przenośne, trwałe, energooszczędne i przyjazne dla środowiska, sytuacja wyglądałaby znacznie lepiej. Niestety, trudność stanowi wykorzystanie przezroczystych materiałów, które ograniczają natężenie światła ultrafioletowego.

Czytaj też: Szybsze wykrywanie objawów koronawirusa dzięki Oura Ring

Pomysłodawcy projektu sądzą, że rozwiązaniem mogą być niedawno odkryte przezroczyste przewodniki. Opierają się one na niobanie strontu, a naukowcy przetestowali ich działanie w formie przezroczystych przewodników UV. Pierwsze rezultaty są zadowalające, choć potrzeba skutecznej metody osadzania i integrowania tych materiałów w skalowalny sposób.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News