Przedstawiciele gatunku określanego jako „mała stopa” prawdopodobnie poruszał się w sposób przypominający bardziej szympansy niż współczesnych ludzi.
Little Foot to wyjątkowo dobrze zachowana samica Australopithecus, której szczątki liczą 3,67 milionów lat. Jej niemal kompletny szkielet, odkryty w jaskini w Afryce Południowej w 1994 roku, został ostatecznie wykopany w grudniu po 20 latach wysiłków (co naukowcy określili mianem „cudu”). Dokładna analiza czaszki umożliwiła badaczom stworzenie trójwymiarowych modeli drobnych struktur w jej uchu wewnętrznym.
Ten „kościany labirynt” zawiera ważne wskazówki dotyczące równowagi i ruchu. Struktura ucha Little Foot znacząco się różni od wczesnych gatunków Homo, co sugeruje, że poruszała się inaczej – być może bardziej jak nasi najbliżsi krewni naczelnych, szympansy. Eksperci podejrzewali wcześniej, jak wczesne homininy poruszały się, badając cechy budowy ich szkieletów, takie jak długość i kształt kości nóg oraz kształt stóp, miednicy czy kręgosłupa.
Jednak kształt ucha wewnętrznego, które jest znaczące dla utrzymywania równowagi, może również dostarczyć cennych informacji. U ludzi ucho wewnętrzne wyewoluowało, aby ułatwić wykonywanie czynności takich jak bieganie. Naukowcy odkryli, że kanały uszne Little Foot różnią się znacznie od tych znajdujących się u ludzi. Mocno różniły się również od innej grupy homininów znanej jako Paranthropus, która żyła w tym samym czasie co pierwsi ludzie. W rzeczywistości kanały Little Foot były wyraźnie „małpopodobne”, i przypominały szympansy.
[Źródło: livescience.com; grafika: Wits University]
Czytaj też: Fragment kości zawiera informacje o tajemniczych przodkach Homo sapiens