Reklama
aplikuj.pl

Wynalazki rozpowszechnione dzięki armii – Top 10

Niektóre z wynalazków mamy dzięki technologiom wojskowym

Wojna nigdy nie oznacza niczego dobrego, ale niektórych wynalazków nie znalibyśmy, gdyby nie zostały sprawdzone w warunkach bojowych. Oto 10 wynalazków i rozwiązań, które narodziły się lub zostały rozpowszechnione na polu bitwy.

Słynny cytat z serii „Fallout” mówi, że „wojna nigdy się nie zmienia”. Niezależnie od czasów, na wojnach zawsze umierają żołnierze, cierpią niewinni i upadają całe miasta. Wojna zmienia jednak życia nas wszystkich. W armii zostało rozpowszechnionych wiele wynalazków i rozwiązań, bez których dzisiaj trudno nam się obejść. Oto 10 przykładów.

Taśma klejąca

Taśma klejąca

W roku 1942 firma Johnson & Johnson na zlecenie amerykańskiej armii opracowała wytrzymałą, materiałową taśmę, która miała służyć uszczelnianiu kaset z amunicją. Taśma była wodoodporna, a wszelkie płyny spływały po niej jako po kaczce, więc żołnierze zaczęli ją nazywać „duck tape”. Wielu Amerykanów używa takiego terminu do dzisiaj. Taśma początkowo miała kolor zielony (zlewający się z mundurami), ale dziś jest dostępna w wielu wariantach. Używała jej nawet NASA podczas misji kosmicznych.

Cyfrowe kamery

Dzisiaj kamerę każdy ma już w smartfonie

Zanim trafiły do naszych domów, cyfrowe kamery najpierw były wykorzystywane w armii. Zaczęło się podczas zimnej wojny, kiedy to aparaty i kamery cyfrowe miały przechwytywać zdjęcia wysokiej rozdzielczości przedstawiające instalacje wojskowe wrogów. Dzisiaj zaawansowane obiektywy są wszędzie, a wysokiej jakości zdjęcia da się zrobić już zwykłym smartfonem.

Jedzenie w puszkach

Jedzenie w puszkach jest coraz popularniejsze

Pomysł na żywność, która mogłaby przetrwać dłużej i dotrzeć dalej, sięga 1810 r. Wtedy to rząd francuski zaoferował wysoką nagrodę każdemu, kto wymyśli tani sposób konserwacji dużych ilości żywności. Podczas I wojny światowej żołnierze żyli na dość marnej jakości racjach żywnościowych, ale podczas II wojny światowej było już znacznie lepiej. Produkcja konserw pozwoliła żołnierzom przeżyć trudy walki. Później jedzenie w puszkach trafiło na rynek cywilny i zostało na nim do dziś.

Banki krwi

Banki krwi rozpowszechniły się dzięki wojnie

Ogromne żniwo ofiar podczas I wojny światowej spowodowało konieczność szybkiego rozwoju banków krwi i technik transfuzji. Duża w tym zasługa kanadyjskiego porucznika Lawrence’a Bruce’a Robertsona. Pierwsze transfuzje krwi przeprowadzono między osobami z powodu problemów z krzepliwością. Techniki transfuzji i rozwiązania w zakresie przechowywania krwi znacznie się polepszyły od czasów wojny i dzisiaj nie można sobie wyobrazić bez nich funkcjonowania żadnego szpitala na świecie.

Mikrofalówka

Mikrofalówka

Technologia radarowa stworzona podczas II wojny światowej w kolejnych latach została zaimplementowana do innych zastosowań. Jedno z nich obejmowało produkcję urządzenia do wytwarzania mikrofal, rodzaju fal elektromagnetycznych z zakresu pomiędzy podczerwienią a falami ultrakrótkimi. Technologia ta okazała się niezwykle skuteczna do szybkiego podgrzewania i gotowania żywności. Pierwsze kuchenki mikrofalowe nazywały się Radarange i trafiły do sprzedaży w 1946 r. Były jednak tak duże, że korzystanie z nich było utrudnione. Mikrofalówki dopiero w 1967 r. trafiły do domów na całym świecie.

Superklej

Superklej

Superklej (czyli popularny „superglue”) powstał podczas II wojny światowej, gdy poszukiwano materiału nadającego się do tworzenia plastikowych celowników do broni. Przypadkowo powstała substancja, która przyklejała się do wszystkiego, z czym miała kontakt. Superklej został wycofany z użytku w armii, ale w 1958 r. sprzedano go do komercyjnych zastosowań.

Okulary typu Aviator

Dzisiaj każdy może mieć okulary typu Aviator

Dzisiaj okulary typu Aviator produkowane przez firmę Ray-Ban to dla wielu synonim stylu i dobrego smaku. Okulary przeciwsłoneczne powszechnie nazywane „pilotkami” zostały pierwotnie opracowane w latach 30. ubiegłego wieku dla pilotów wojskowych. Zastąpiły one klasyczne gogle lotnicze i miały w porównaniu z nimi wiele zalet – były lżejsze, cieńsze i bardziej eleganckie. Teraz własne Ray-Bany może mieć każdy, ale kiedyś były one dostępne tylko dla pilotów.

GPS

Osoby, które dużo podróżują samochodem, chyba nie mogą wyobrazić sobie życia bez nawigacji

Po II wojnie światowej i wyścigu kosmicznym, który miał miejsce wkrótce potem, ludzkość zaczęła wysyłać satelity na orbitę okołoziemską. W latach 90. część z nich została wykorzystana do stworzenia systemu nawigacji radiowej, który pierwotnie należał do USA. Był on idealny do zadbania o bezpieczeństwo żołnierzy na polu walki, ale także do identyfikacji celów czy stworzenia dokładniejszych map. W miarę rozwoju technologii, system ten został przeniesiony do świata cywilnego. Tak powstał GPS, bez którego dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie życia.

Podpaski

Podpaska i tampon – wymysły wojny

Mało kto o tym wie, ale podpaski są wynalazkiem Benjamina Franklina. Pierwotnie miały służyć do powstrzymywania krwawienia rannych żołnierzy podczas udzielania im pomocy. Okazało się jednak, że rozwiązanie to może pomóc kobietom podczas bóli menstruacyjnych. Od tamtej pory podpaski zostały znacznie ulepszone – są cieńsze i chłonniejsze niż w momencie powstania.

Drony

Drony są coraz popularniejsze

Dzisiaj drona może mieć praktycznie każdy, ale jeszcze kilka lat temu nie były one tak rozpowszechnione. Drony komercyjne rozpoczęły swój żywot jako bezzałogowe statki powietrzne (UAV) wykorzystywane do monitorowania pola bitwy lub wykonywania misji uważanych za „zbyt nudne, brudne lub niebezpieczne” dla ludzi. Od lat 90. ubiegłego UAV były używane do wystrzeliwania rakiet Predator i Hellfire. Szacuje się, że od 2013 r. ponad 50 krajów wykorzystywało drony wojskowe w jakiejś postaci. A trzeba pamiętać, że prekursory dronów powstały w 1849 r., kiedy to Austriacy użyli bezzałogowe balony wypełnione bombami do wysadzenia Wenecji.