WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wypicie piwa zwiększa zdolność rozpoznawania emocji

Każdy z nas wie, jak działa alkohol. Ludzie stają się bardziej otwarci, jednakże nasza ocena zostaje zaburzona. Naukowcy udowodnili jednak, że piwo może zwiększyć jedną zdolność  – rozpoznawanie pewnych emocji.

W badaniu wzięło udział 60 osób w wieku od 18 do 50 lat. Miały one wypić 500 ml alkoholowego lub bezalkoholowego piwa w ciągu 15 min. Obyło się bez upijania pacjentów, bo taka ilość miała zmienić zdolność pierwszej grupy do rozpoznawania emocji. Oczywiście uczestnicy nie mieli pojęcia, jaki trunek piją. Po 30 minutach od wypicia naukowcy pokazywali zdjęcia twarzy, które reprezentowały 6 emocji – strach, smutek, wstręt, radość, gniew i zaskoczenie. Uczestnicy mieli określić, z jakimi uczuciami mają do czynienia.

Okazało się, że badani po wypiciu piwa lepiej rozpoznawali radość w porównaniu do reszty osób. W innych eksperymentach udowodniono, że osoby po alkoholu chętniej spędzają czas w towarzystwie innych osób (dotyczy to bardziej kobiet) oraz że wtedy wzrasta chęć na oglądanie pornograficznych filmów. Co ciekawe ostatni efekt był bardziej widoczny u kobiet, jednakże można to w prosty sposób wytłumaczyć – po jednym piwie obie płcie mają różne stężenia alkoholu we krwi.

[Źródło: livescience.com | Zdjęcie: Bokah in the Pub via photopin (license)]