WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Wysoka ilość tkanki tłuszczowej została powiązana z kurczeniem się mózgu

Otyłość wiązana jest z coraz większą ilością skutków szkodliwych dla organizmu. Najnowsze badania powiązały ją nawet ze strukturą mózgu.

Naukowcy przeanalizowali skany mózgu i odkryli, że wyższe poziomy tkanki tłuszczowej związane są z niższą objętością mózgu w niektórych obszarach. W szczególności zmniejszyła się ilość istoty szarej – tkanki zwierającej komórki nerwowe.

Czytaj też: Zastąpienie czerwonego mięsa białkiem roślinnym zmniejsza ryzyko chorób serca

Według naukowców związek pomiędzy tkanką tłuszczową a objętością mózgu jest silniejszy u mężczyzn niż u kobiet. Mimo to badania nie mówią wprost, że zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej powoduje kurczenie mózgu lub odwrotnie. Potrzebne są dalsze badania, aby to zbadać i sprawdzić, czy odchudzanie się sprzyja rozwojowi mózgu, czy jest może odwrotnie.

Poprzednie badania także wiązały obie rzeczy. Dotyczyły one np. zmian w istocie białej, ale badania były zbyt małe i zbyt niedokładne, aby móc wyciągnąć dodatkowe wnioski. Także naukowcy czasami brali pod uwagę BMI czy stosunek talii do bioder, a nie ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Czytaj też: Zobaczcie w jak zastraszającym tempie następuje wylesianie Peru

Źródło: Livescience