WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zobaczcie w jak zastraszającym tempie następuje wylesianie Peru

Dzięki zdjęciom satelitarnym udostępnionym przez NASA możemy przekonać się, jak bardzo zmieniły się tamtejsze lasy na przestrzeni zaledwie pięciu lat. 

Seria zdjęć została wykonana przez satelity Landsat 7 i Landsat 8 w latach 2013-2018. Animowana sekwencja, udostępniona niedawno przez NASA Earth Observatory, ujawnia zastraszające wyniszczenie lasów południowo-wschodniego regionu Madre de Dios w Peru. Powierzchnia tego regionu wynosi około 3500 kilometrów kwadratowych.

Andrea Nicolau zmapowała wycinkę lasów na obrazach przy użyciu techniki, która rozróżnia rodzaje pokrycia terenu na podstawie właściwości światła w każdym pikselu. Korzystając z tej metody, Nicolau ustaliła, że około ponad 200 kilometrów kwadratowych lasu zniknęło w okresie pięciu lat, a największa strata miała miejsce między 2017 a 2018 r.

Czytaj też: Wiosenna równonoc uchwycona na zdjęciu satelitarnym

Najtrudniejsze obszary znaleziono w strefach buforowych w pobliżu obszarów chronionych. Nielegalne wydobycie złota odpowiada za proces wylesiania. Osoby zaangażowane w działalność wydobywczą i inne działania zagrażające peruwiańskim lasom mają teraz łatwiejszy dostęp do odległych miejsc po niedawnym ukończeniu peruwiańskiej autostrady o nazwie Interoceanic.

Madre de Dios znajduje się w pobliżu dorzecza Amazonki i jest ośrodkiem różnorodności biologicznej, domem dla gatunków, które nie występują nigdzie indziej na Ziemi. Jednak wraz ze wzrostem wylesiania rośliny i zwierzęta endemiczne dla tego regionu stoją w obliczu niepewnej przyszłości. Śledząc i analizując wzorce utraty lasów, ekologowie i urzędnicy państwowi mogą lepiej opracować strategię ochrony wrażliwych gatunków.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Zdjęcia satelitarne pokazują ogrom zniszczeń wywołanych przez cyklon Idai