Reklama
aplikuj.pl

Wyższe ceny na Steam. Podwyżki prawie o 500 procent!

steam

Valve podało nowe, sugerowane ceny gier na swojej platformie Steam. Nowe ceny mrożą krew w żyłach i niektórzy gracze mogą powrócić do piracenia gier. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Narzędzia wycen i rekomendacji na Steam

Sklep Steam oferuje dziesiątki metod płatności i przyjmuje 39 różnych walut, co pozwala producentom dotrzeć do klientów z całego świata. Zarządzanie wszystkimi tymi cenami i walutami bywa kłopotliwe – zwłaszcza dla studiów oferujących wiele gier i DLC. Valve ułatwia jednak deweloperom i wydawcom życie poprzez nowe narzędzie wyceny produktów.

Czytaj też: The Lords of the Fallen to nie jedyny projekt CI Games. Ujawniono kolejne gry

Oprócz tego firma chwali się zaktualizowaniem zaleceń cenowych, by oferować trafniejsze sugestie tym producentom, którzy chcą z nich korzystać. Tak jak zawsze, są to tylko zalecenia. Producenci i wydawcy wciąż będą ustalać własne ceny we wszystkich walutach na Steam. Za chwilę przejdziemy jednak do tego, jak skończy się wycenianie gier z pomocą Valve.

Co jeszcze o swoich narzędziach mówi Valve?

Uprościliśmy sposób, w jaki producenci i wydawcy zarządzają cenami swoich produktów na Steam. Od teraz łatwiej jest kontrolować rozłożenie zmian cenowych w czasie oraz sprawdzanie cen pod kątem błędów i anomalii. Przykładowa sytuacja to wprowadzenie ceny 500 €, kiedy ceny w pozostałych walutach są zbliżone do 5 €.

Przez wiele lat nasz zespół oferował zalecenia cenowe, by doradzić producentom, którzy mogą nie mieć wystarczająco czasu lub zasobów, by uważnie śledzić wszystkie 39 walut na Steam (to sporo!). Te zalecenia cenowe przedstawiają kwoty, na jakie my sami wycenilibyśmy grę w innych walutach na podstawie ceny w dolarach amerykańskich. Mogą być one przydatne, jeśli przykładowo zdecydowaliście się na cenę 19,99 $, ale nie jesteście pewni, ile wasz produkt powinien kosztować w rialach katarskich albo koronach norweskich.

Nowe, sugerowane ceny na Steam

Przejdźmy zatem do nowych, sugerowanych cen. Inflacja na świecie szaleje i ma to w końcu przełożenie również na ceny gier wideo. Już jakiś czas temu wzrosły ceny gier w PlayStation Store, a teraz przychodzi pora na PC. Oto jak będą prezentowały się sugerowane przez Steam ceny, jeśli deweloperzy będą podążać za zaleceniami Valve.

Czytaj też: Zrobiliście to. Steam ma nowy rekord aktywnych graczy

W Polsce za grę wycenianą na 59,99 dolarów zapłacimy teraz 274,99 zł. Wcześniej sugerowana cena wynosiła 214,99 zł. Jest to wzrost o prawie 28 procent. W najgorszej sytuacji są jednak gracze z Argentyny czy Turcji. Tamtejsza waluta jest w tak fatalnym stanie, że gracze muszą zapłacić za gry prawie pięć razy więcej!