Reklama

AMD Navi w sterownikach dla Linuxa | Aktualizacja

AMD, Arcturus, GPU, karta graficzna, plany AMD, plany firmy, przyszłość, Navi, co po Navi?

Użytkownicy dostrzegli w ostatnich sterownikach AMD przeznaczonych dla Linuxa wpis o następnych kartach graficznych spod ręki ”czerwonych”. Wprawdzie jakiekolwiek informacje nie zostały ujawnione, ale teraz możemy być pewni, że prace nad kolejną rodziną GPU trwają w najlepsze.


AKTUALIZACJA: Okazało się, że wspomniany w artykule wpis widniał w bazie danych już kilka miesięcy wcześniej i dotyczył zwyczajnego debuggera. Potwierdził to serwis Phronix, który specjalizuje się właśnie w systemie Linux.


Wspomniana wzmianka obejmuję krótką i niewiele mówiącą frazę, która brzmi: new_chip.gfx10.mmSUPER_SECRET.enable [0: 0]. Poza tym, że jest to ”super tajemnicza” architektura, to część ”GFX10” wskazuje na nadchodzącą serię AMD Navi, ponieważ karty graficzne z rodziny Vega widniały właśnie pod nazwą ”GFX9”. Takie oznaczenie mówi tylko tyle, że firma nie chce ujawniać żadnych informacji o architekturze, której premiera odbędzie się najprawdopodobniej w ostatnich miesiącach 2018. Jeśli przypomnimy sobie zamieszanie z rodziną Vega, to takie zachowanie wydaje się dobrym posunięciem.

AMD Navi

Karty graficzne z serii Navi mają zostać wyposażone w rdzenie wykonane w technologii 7nm. Te z kolei zostaną połączone w jeden układ zupełnie jak w przypadku procesorów Epyc. Taka praktyka ma zapewnić ogromne moce obliczeniowe, niższe koszty i wyższą skalowalność. Wskazuje na to określenie ”scalability” pochodzące z jednego ze slajdów prezentacji. Widnieje na niej również wspomnienie o pamięci nowej generacji. Wcześniejsze doniesienia wskazują, że to właśnie układy GDDR6 znajdą zastosowanie w nadchodzących konsumenckich kartach graficznych AMD, podczas gdy HBM2 zostanie zarezerwowana dla najmocniejszych konstrukcji.

Źródło: wccftech.comvideocardz.com