WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Xiaomi Mi 10 Pro z najlepszym apartem na rynku. Wystarczyła prosta sztuczka

W serwisie DxOMark pojawił się nowy lider zastawienia najlepszych aparatów w smartfonach. Jak łatwo było się domyślić jest nim Xiaomi Mi 10 Pro, który wyprzedził Mate’a 30 Pro 5G Honora V30 oraz dysponującego niemal tym samym aparatem Xiaomi Mi Note 10 (Mi CC 9 Pro).

Mocny zestaw czterech aparat

Xiaomi Mi 10 premiera specyfikacja cena

Xiaomi Mi 10 Pro jest uzbrojony w cztery solidne aparaty. Największe wrażenie robi aparat główny o rozdzielczości 108 Mpix (F/1.7, 1/1.33″. optyczna stabilizacja obrazu). Dalej mamy teleobiektyw o rozdzielczości 8 Mpix (F/2.0, 10-krotny zoom hybrydowy, optyczna stabilizacja obrazu), aparat do portretów o rozdzielczości 12 Mpix (F/2.0, 2-krotny zoom optyczny) oraz aparat ultra-szerokokątny (F/2.2, 13mm).

Aparat w Xiaomi Mi 10 Pro – lista za i przeciw

DxOMark docenił aparat w Xiaomi Mi 10 Pro za dużo szczegółów na zdjęciach z niskim poziomem szumów, szczególnie w dobrym oświetleniu. Bardzo dobrze wypadły też zdjęcia robione przy użyciu zoomu oraz balans bieli. rozmycie tła (bokeh) oraz dużo szczegółów rejestrowanych przez aparat szerokokątny.

Po stronie minusów mamy okazyjne gubienie ostrości twarzy osób na zdjęciach, chwilowe matowienie kolorów, lekkie szumy w okolicy cieni oraz tzw. ghosting w szerokokątnych zdjęciach HDR oraz trybie nocnym.

Prosty trik, który poprawił jakość zdjęć

Jak słusznie zauważył Marcin Połowianiuk z serwisu SpidersWeb, lepszy wynik Mi 10 Pro w porównaniu z Mi Note 10 wynika z prostej sztuczki zastosowanej przez Xiaomi.

Bardzo duża zaletą testów DxOMark jest ich powtarzalność. Dzięki temu w testach kolejnych urządzeń mamy do dyspozycji porównanie tych samych ujęć. Porównując zdjęcia z Mi 10 Pro oraz Mi Note 10 okazuje się, że ten pierwszy przycina fotografie.

Wadą aparatu w Mi Note 10 jest gubienie szczegółów w rogach kadru, co jest częstą przypadłością aparatów w telefonach. Aby tego uniknąć, Xiaomi Mi 10 Pro minimalnie ucina boki kadrów, dzięki czemu w bardzo prosty sposób pozbywa się rozmytych fragmentów. Widać to po rozmiarach zdjęć, które w Mi Note 10 mają 6016 x 4512 pikseli, a w Mi 10 Pro 5792 x 4344 piksele.