Reklama
aplikuj.pl

Z czym jest głównie związana pandemia otyłości

otyłość, dieta otyłość, pandemia otyłość, badanie otyłość, aktywność otyłość, geny otyłość,

Od 1975 roku naukowcy obserwują trzykrotny skok w ilości osób chorych na otyłość. Jest to głównie spowodowane zmianą diety, brakiem wysiłku fizycznego oraz genami.

Dla osób genetycznie predysponowanych do otyłości niezdrowy tryb życia tylko spotęgował problem. Skutkiem tego jest jeszcze wyższe tempo przyrostu masy ciała. BMI wykorzystuje się do oceny skali problemu. Wynik od 25 do 30 oznacza otyłość co jest głównym czynnikiem ryzyka w zawale serca, udarze, cukrzycy czy niektórych nowotworach.

Czytaj też: Dlaczego ludzie krzywią się po spróbowaniu czegoś kwaśnego?

Naukowcu z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii przeanalizowali dane dotyczące 120 tysięcy osób w Norwegii. Ich wzrost i waga były regularnie mierzono w latach 1963-2008.

Osoby urodzone po 1970 roku były znacznie bardziej narażone na wyższe BMI. Okazuje się także, że 35-letni mężczyźni z wariantami genetycznymi faworyzującymi przyrost masy byli ciężsi już w połowie lat 60 ubiegłego wieku niż osoby bez tych genów. Cztery dekady później różnica praktycznie się podwoiła.

Kobiety wykazywały ten sam trend, choć jego zmiana w czasie była nieco mniejsza. Naukowcy doszli więc do konkluzji, że nadmierną wagę dzisiejszych mężczyzn powoduje głównie braki ruchu i styl życia. Należy więc temu przeciwdziałać i starać się coś ze sobą zrobić.

Czytaj też: W jaki sposób mózg pamięta dokąd idziecie?

Źródło: Medicalxpress