Reklama
aplikuj.pl

Z jaką prędkością porusza się Ziemia?

Ziemia nie tylko krąży względem Słońca, ale obraca się również wokół własnej osi. Z kolei cały Układ Słoneczny obraca się wokół Drogi Mlecznej. A z jaką prędkością porusza się nasza planeta?

Wykonanie pełnego obrotu wokół własnej osi zajmuje Ziemi 23 godziny, 56 minut i 4 sekundy. Jej obwód wynosi przy tym 40 070 kilometrów, dlatego prosta matematyka sugeruje, że prędkość, z jaką porusza się nasza planeta, wynosi 1670 kilometrów na godzinę.

Czytaj też: Ziemia może ocieplać się tak szybko, że przekroczyliśmy „punkt bez powrotu”

Jakby tego było mało, Błękitna Planeta wykręca jeszcze bardziej imponujące rezultaty w czasie pokonywania orbity wokół naszej gwiazdy. Wtedy to rozpędza się do 110 000 kilometrów na godzinę. Aby obliczyć tę wartość, astronomowie wzięli pod uwagę odległość, jaką Ziemia pokonuje krążąc wokół Słońca, a następnie dzieląc ją przez 365 dni, czyli czas potrzebny na ukończenie pełnej orbity.

Ziemia porusza się wokół Słońca z prędkością ok. 110 000 kilometrów na godzinę

Oczywiście ludzie oraz inne zwierzęta znajdujące się na powierzchni nie odczuwają tych ogromnych prędkości, ponieważ sami przebywają na ziemskim „pokładzie”. Na tej samej zasadzie pasażerowie samolotu nie odczuwają faktu, iż przemieszczają się z prędkością dochodzącą do nawet 1000 kilometrów na godzinę. Co ciekawe, naukowcy postanowili określić nawet wartości dotyczące całego Układu Słonecznego. W związku z tym oszacowali, jakoby cała ta struktura krążyła wokół centrum Drogi Mlecznej z prędkością wynoszącą około 720 000 kilometrów na godzinę.

Czytaj też: W centrum Drogi Mlecznej znajduje się olbrzymi, nieznany wcześniej obiekt

W obliczeniach można też pójść o krok dalej, określając wartości dotyczące całej Drogi Mlecznej. Potrzeba do tego jednak punktu odniesienia w postaci innych galaktyk. W przeciwieństwie do rozpędzającego się samochodu, samolotu bądź innego pojazdu, zarówno Ziemia, Układ Słoneczny jak i cała Droga Mleczna poruszają się z niemal niezmienną prędkością, dlatego nie mamy świadomości, jak błyskawicznie przecinamy przestrzeń kosmiczną.