WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Z nieba spadają… niewielkie fragmenty plastiku. Jak to możliwe?

Z nieba spadają… niewielkie fragmenty plastiku. Jak to możliwe?

Tworzywa sztuczne są trwałe, tanie i mają sporą liczbę zastosowań. Przez to są również niezwykle powszechne, tym samym stanowią formę zanieczyszczeń naszej planety. Z nowych badań wynika, że mogą one nawet spadać na ziemię niczym deszcz.

Nawet pomimo faktu, że poddajemy tworzywa sztuczne recyklingowi, to ich bardzo małe fragmenty, zwane mikroplastikami, znajdują się już niemal w każdym obszarze naszej planety. Znaleziono je na dnach oceanów, pustyniach, a nawet biegunach. Z badań opublikowanych na łamach Nature wynika, iż mikroplastiki spadają również z nieba i to w ogromnych ilościach.

Naukowcy pobrali próbki deszczu i powietrza z pozornie wolnych od zanieczyszczeń obszarów – parków narodowych. Następnie przeprowadzili analizy zebranych substancji. Badacze byli zaskoczeni faktem, że natrafaili na drobne kawałki plastiku występujące m.in. w kroplach deszczu spadających z nieba. Na tej podstawie autorzy badania obliczyli, że każdego roku na terenie 11 obszarów chronionych USA z nieba spada około 1000 ton plastiku.

Czytaj też: Naukowcy odkryli miejsca, w których znajdują się ogromne ilości mikroplastików

Takie wartości są zatrważające, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mówimy o szczególnie chronionych obszrach. Pokazuje to, że bez względu na to gdzie się znajdujemy, towarzyszą nam zanieczyszczenia w postaci tworzyw sztucznych. Co gorsza, nadal nie poznaliśmy pełnego wpływu mikroplastików na środowisko i ludzi, ale dotychczasowe ustalenia nie napawają optymizmem.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News